Euro/TL 10 liranın üzerinde

Döviz piyasaları güne hareketli başladı. Dolar/TL 8,30'un üzerini görürken Euro/TL ise 10 lirayı aştı.

Ekonomi 22.04.2021, 10:08
Euro/TL 10 liranın üzerinde

Mali ve para politikası belirsizliği, AB ve ABD ilişkilerine yönelik edişeler TL'nin zayıf kalmasındaki etkenler olarak gösteriliyor. Ancak buna karşın, CDS’lerin görece sakin seyretmesinin, TL varlıklarda oluşan bu negatif fiyatlamanın kısa vadeli olabileceğini ve tepki alımları gelebileceğine işaret ettiği belirtiliyor. Dolar/TL yüzde 1 yükselişle 8,2995 seviyesine kadar çıktı.  Euro/TL ise 9,98 seviyesini gördü. 

TCMB başkanının görevden alınmasıyla Mart sonunda 500 baz puana yaklaşan Türkiye'nin 5 yıllık CDS'i bu hafta ilk kez 400 baz puanın altına indi. CDS bu sabah 408 seviyesinde yer aldı.

Reuters'a değerlendirme yapan bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TL'de dün dolar karşısında yüzde 1'e yaklaşan bir değer kaybı yaşandı. Baktığımızda gelişmekte olan ülke para birimlerinde benzer bir trend göremiyoruz. Burada ABD ile ilişkilerin kısa vadede daha da gerileyeceği endişesi etkiliydi. Bunun yanı sıra rezervlerin gerekirse daha fazla satılabileceği söylemi de endişe yarattı" dedi.

BorsamatikTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
Tonya 6 ay önce
Dış güçlerrrrrrrr,merkez bankasını boşaltanda dış gücler,köprü ,havalimani,tünel,otoyol ve şehir hastaneleri gibi yap işleydiler döviz arttıkça bayram ediyor neticede bu ihaleleride onlara dış güçler verdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@