7m

7m

hyundai

Dövizden TL hesabına dönenlere destek! Merkez Bankası detayları açıkladı

Döviz hesaplarını TL vadeli hesaplara döndürenlere destek sağlanacak

Ekonomi 22.12.2021, 00:01
Dövizden TL hesabına dönenlere destek! Merkez Bankası detayları açıkladı

Merkez Bankası, döviz hesaplarının TL vadeli hesaplara dönüşmesi halinde sağlanacak desteğin şartlarını açıkladı. Buna göre; açılacak Türk Lirası vadeli hesaplara işleyecek faiz/kâr payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada vatandaşların kur endişesini ortadan kaldıracak yeni araçların devreye alınacağını duyurmuştu.

MERKEZ BANKASI DESTEĞİN DETAYLARINI AÇIKLADI

Bu gelişmelerin ardından döviz kurunda hızlı bir düşüş yaşanırken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), döviz hesaplarının Türk Lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde sağlanacak desteğin şartlarını açıkladı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

•    Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanmasına karar vermiştir. Bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla;

•    20 Aralık 2021 tarihinde ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan yurt içinde yerleşik gerçek kişiler, söz konusu hesaplarını vadeli Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüştürmeleri halinde destekten yararlanabileceklerdir.

•    Hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecektir.

•    Açılacak Türk Lirası vadeli hesaplara işleyecek faiz/kâr payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacaktır.

•    Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın anapara ve faiz/kâr payı tutarı müşteriye banka tarafından ödenecektir.

•    Vade sonu kuru üzerinden hesaplanacak tutar, anapara ve faiz/kâr payı tutarından büyükse; aradaki fark TCMB tarafından karşılanacaktır.

•    Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda destekten faydalanılamayacaktır.


Yorumlar (5)
sorunsuz 5 ay önce
kar payı ahahahah faiz almıyoruz kar payı pardon da nereden kazandığın kar payı?...
Ahmet 5 ay önce
Faiz hani haramdı ne değişti şimdi :D vatandaşın aklı yokmuda vatandaşın dövizi alıp vadli hesaba yatıracaksın. Döviz elimde durur yükseldiğinde bozarım bende. Böyle şeylere hiç gerek yok fakirin sırtına vurup zengin daha zengin oluyor. Vatandaşı düşünecek olsaydınız sadece kulislerin etrafındakilere değil herkese açık açık durumu anlatır alt kesim kefen parasından olmazdı.Burada kazanan kulisden biranda döviz düşecek haberini alanlara yaradı.
nas nas 5 ay önce
nas nas diye milleti kandıranlar ne oldu adı nema mı oldu şimdi faizin? açıkçası parası olanlar faiz almaya devam kararı!
Hasan 5 ay önce
Ben özetleyeyim; zengin parasını neye yatırırsa yatırsın faizi en yüksekten alacak. Faizi banka vermeyecek memurun işçinin vergileriyle beslenen hazine bakanlığı verecek. Zengin daha zengin, fakir daha fakir olacak
TS61 5 ay önce
en güzel ve dogru yorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@