7m


7m

hyundai

Dolar ve Euro tekrar rekor kırdı

Dolar 16,24 Euro ise 18,41 seviyelerini görerek rekor tazeledi

Ekonomi 17.12.2021, 10:17 17.12.2021, 10:18
Dolar ve Euro tekrar rekor kırdı

Dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında yeni bir zirve gördü.

TCMB, son 3 ayda olduğu gibi aralık ayında da faiz indirimlerine devam etti ve faizi 100 baz puan indirdi.

Güne 15,79 seviyesinde başlayan dolar kuru sabah saatlerinde yükselerek 16,24 seviyesini gördü. Euro/TL 18,41seviyesine yükseldi.

DÖVİZ KURU YÜKSELİŞTE
Dolar/TL, Merkez Bankası'nın (TCMB) devam eden faiz indirimleri sonrası 16.24'e kadar yükselerek yeni tarihi zirvede güne başladı.

Dolar/TL Kasım ayında yüzde 40’a yakın yükseliş kaydettikten sonra Aralık başından bu yana da yüzde 10 civarında yükseldi. Türk lirası dolar karşısında sene başından bu yana yüzde 50'den fazla değer kaybederken en son 2001 yılında yıllık bazda bu kadar büyük bir değer kaybı yaşanmıştı.

MERKEZ BANKASI YILIN SON FAİZ KARARI
TCMB politika faizini beklentiler doğrultusunda 100 baz puan indirerek yüzde 14'e çekti. Karar metninde arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar verildiği belirtildi. Metinde 2022 yılının ilk çeyreğinde para politikası çerçevesinin gözden geçirileceği ifade edildi.


Yorumlar (6)
İsiyin 6 ay önce
asrın liderini abdülhamid'in yalnızlığına bırakmayacağız. yetkiyi verin yetkiyi verin bu kardeşinize : ) halk ekmeklerin önü kuyruk oldu. eleştirdikleri dönemde 2. dünya savaşı tehlilkesi daha sonra kıbrıs'a müdahalemiz vardı. şimdi ne var? ekonomi uçuyor. 1100 odalı saraylar. yap işlet garanti ücret dolar yüzünden katlanıyor borçlarımız... merkez bankası rezervi bitti.
Tonya61 6 ay önce
ocakta aralik ayini mumla aricaz,subatta ise ocak ayini dürbünle aricaz.Bu döviz fiyatlari raflara yansidikca asgari ücret bitmis olacak.
agasar 6 ay önce
aynen öyle nasil kiydiniz bu ülkeye.
Kemal 6 ay önce
Asgari ücreti hükümet ödemiyor tabii. İşveren bu ücreti de fiyatlarına yansıtacak. Fiyatlar uçacak. Bu iktidar ülkeyi bitirdi bitirdi
Davut 6 ay önce
İş farklı bir boyuta geldi. Bu saatten sonra kimse tepkilere sesini çıkartmasın
Trabzonlu 6 ay önce
Avkatlara cok iş cıkacak borcumuzu daha veremiyoruz icralık olacağız bari buna bir cözüm bulsalar napacağımızı şaşırdık ne olacağısa olsun tükendik

Gelişmelerden Haberdar Olun

@