vardallar

Doğalgazda rekor artış yolda!

Eski BOTAŞ Doğalgaz Daire Başkanı ve Enerji Uzmanı Arif Aktürk, maliyet artışlarını vurgulayarak Türkiye için yüzde 30'a varacağını söyledi.

Ekonomi 22.09.2021, 19:54
Doğalgazda rekor artış yolda!

Eski BOTAŞ Doğalgaz Daire Başkanı ve Enerji Uzmanı Arif Aktürk, kış gelmesi ile spot alımların artacağını ve fiyatların dünyaya entegre olduğu için maliyet artışları Türkiye için yıl sonuna kadar yüzde 30'u bulacağını söyledi. Aktürk, pandemi sonrasından artan talep ile gaz fiyatlarında yaşanan yükselişi değerlendirdi.

"MANTIKLA AÇIKLANACAK NOKTADA DEĞİL"
Bloomberg HT’ye konuk olan Arif Aktürk yaz başından bu yana Avrupa’da gaz fiyatlarındaki artışın yıkıcı seviyelere geldiğini İngiltere’de bazı gübre fabrika ve sanayi tesislerinin yüksek maliyetlerden dolayı üretimlerini durdurduğunu söyledi.

Aktürk, “İspanya ve Fransa artışın konutlara yansımaması için çeşitli önemler alıyor. Enerji fiyatlarındaki seviyeler mantıkla ve arz-taleple açıklanabilecek noktada değil” diye ekledi.

Önceden gaz fiyatlarının bölgesel olduğunu ve spot LNG’nin yaygınlaşması ile daha global bir gaz piyasası meydana geldiğini söyleyen Aktürk “Bu yüzden ABD’nin Avrupa yerine Uzak Doğu’ya LNG göndermeye başlaması fiyatları artırdı” dedi.

"MALİYET ARTIŞLARI YÜZDE 30'U BULACAK"
Rusya’nın Ukrayna üzerinden gaz satmayacağını zaten hep söylediğini bu sebeple Kuzey Akım1 ve 2 diye projeler geliştirdiğini de belirten Enerji Uzmanı, Türkiye’nin enerji krizine zor bir dönemde yakalandığını da sözlerine ekledi.

Aktürk, “İlave gaz alımı için görüşmeler yapılsaydı ve 2021’de biten kontratları uzatmak için 2020’de anlaşılsaydı daha iyi olurdu çünkü gaz fiyatları daha ucuzdu. Rusya özel sektöre kontratlardan gaz tedarikini kesti; BOTAŞ ile devam ediyor” dedi.

Ek olarak, Türkiye’de 36 milyar metreküplük uzun vadeli kontrat var olduğunu ama kış döneminde konutlardan gelen spot alımları artması ile fiyatlarda artış olacağı ekleyerek, “Bu alımlar tümüyle dünyaya entegre bu yüzden maliyet artışları Türkiye için yıl sonuna kadar %30'u bulacak” dedi.


Yorumlar (5)
Mantıksız 1 ay önce
ANAP Döneminde herhangi birşeye zam gelince, o zamanın Başbakanı Özal’a hitaben, “Turgut, Zamlar good, good” derlerdi !! :-))AKP Dönemine hitaben de, “ Recep, Zamlar neden acep “ ? diyoruz !!
Mustafad 1 ay önce
Bitane yazar kasa atan adam vardı . Ecevit kalkıp gelsede bi iki çift laf etse ona
Temel 1 ay önce
Oyyy oyyy dağlar yaylalarrr
zz 1 ay önce
doğalgaz dağıtım şirketleri mevcut siyasi iktidarın hissedar olduğu şirketler.
gideceklerini bildikleri için ne koparırsak kar hesabı yapıyorlardır.
hangi maliyet arttı yeni boru mu döşediler.
ali 1 ay önce
bize herşey musteaktır şükredin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@