Çaya bir zam daha! Üç ayda dev artış

Çay fiyatlarına yeniden zam geldi. Üç aylık artış yüzde 63 oldu.

Çaya bir zam daha! Üç ayda dev artış

Çaykur, çay fiyatlarına yüzde 4,5 oranında yeni bir zam daha yaptı. Böylece son 3 ayda gelen zamlarla toplam yüzde 63,6’lık artış gerçekleşti.

Türkşeker’in şeker fiyatlarına yaptığı ufak miktarlı zamların ardından benzer bir hamle de Çaykur’dan geldi.

Buna göre Çaykur, çay fiyatlarına haziran başından bu yana üçüncü kez zam yaptı.

8 Haziran’da kuru çay fiyatlarına yüzde 43 zam yapan Çaykur, ikinci zammını 14 Temmuz’da yüzde 9,5 oranında gerçekleştirmişti.

Bloomberg HT'nin haberine göre 15 Ağustos itibarıyla çaya yüzde 4,5 oranında üçüncü bir zam daha geldi. Böylece Çaykur’un kuru çay fiyatları 8 Haziran’dan bu yana son 3 ayda toplam yüzde 63,6 oranında zamlandı.

Yeni fiyat listeleri ise toptan satış yapan şirketlere gönderilmeye başlandı.

"Eylül ayında bir zam daha gelebilir"
Çaya yapılan ikinci zammın ardından temmuz ayında Bloomberg HT’ye bilgi veren sektör paydaşları, eylül ayında çaya yüzde 15 civarı üçüncü bir zam beklediklerini dile getirmişti. Eylül ayı öncesinde gerçekleştirilen yüzde 4,5’lik zam ise eylül ayında da zammın devam edeceği şeklinde yorumlandı.

Öte yandan sektör paydaşları, daha önceki yıllarda buna benzer bir uygulamaya şahit olmadıklarını da belirterek, Çaykur’un da tıpkı Türkşeker gibi zamları aylara bölerek yapmaya başladığını söyledi.

Kaynak:Doviz

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler