Berat Albayrak: Tıkır tıkır yolumuza devam edeceğiz

Bakan Albayrak: Türk Lirası daha da güçlenecek

Ekonomi 14.08.2018, 20:58
Berat Albayrak: Tıkır tıkır yolumuza devam edeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dolar kurundaki hareketlilik ve ABD ile yaşanan sürece ilişkin açıklamalar yaptı. Bankalar ve özel sektörün sonuna kadar yanında olduklarını söyleyen Bakan Albayrak, "Milletimiz bir kez daha devletinin yanında durdu. Türk Liramız daha da güçlenecek" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, SETA'nın düzenlediği "Kuruluşundan Bugüne AK Parti Sempozyumu"nda, "AK Parti Döneminde Türkiye'de Ekonomik Büyüme ve Kalkınma" konulu oturumuna katıldı.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satırbaşları:

Merkez Bankamız ve BDDK piyasalardaki baskıyı azaltmak için gerekli tüm tedbirleri aldı. Serbest piyasa kurallarında kalarak gereken tüm araçları devreye sokarak adım atmaya devam edeceğiz. Bankacılık ve özel sektörümüzün yanındayız. Türk bankacılık sektörü güçlü, sermaye yeterlilik rasyosu yasal sınırın üzerinde. Firmaları daha da ralatlatacak adımları atacağız. Önümüzdeki dönemde firmaların döviz risklerini azalatmaya yönelik tedbirleri adım adım hayata geçireceğiz. 

TL DAHA DA GÜÇLENECEK

TL'yi koruyacağız, TL ile yürüyeceğiz ve önümüzdeki dönemde TL daha da güçlenecek. İki haftadır ataklara rağmen piyasalarda panik ve endişe havası oluşturamadılar. 

VATANDAŞLAR ALGI OPERASYONLARINI PÜSKÜRTTÜ

Banka mevduatlarından önemli çıkış olmaması vatandaşların algı operasyonlarını nasıl püskürttüğünü net şekilde ortaya koyuyor. Avrupa'dan yükselen tepkileri önemsiyoruz. Bu dönemde sağduyulu açıklamalar Türk milletinin Avrupa'ya olan güvenini güçlendirecektir. Birileri işi ekonomik ilişkiden siyasi platforma çekiyorsa bunun etkisinden daha fazlasını emin olun ödeyecek. 

TÜRK LİRAMIZI KORUYACAĞIZ

Bankacılık sektörümüzü çok daha güçlü bir yapıya kavuşturacağımız bir sürece doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Özellikle dövizle borçlanan firmalarımıza yönelik ilk adımı atmıştık. Aksiyon planı çerçevesinde önümüzdeki günlerde firmaların döviz riskini azaltmaya yönelik adımları atmaya devam edeceğiz. Türk liramızı koruyacağız. TL ile yürüyeceğiz. Önümüzdeki dönemde Türk Liramızın daha da güçleneceğini göreceğiz. Güven ortamını zedeleyenlerle mücadelemiz sürecek.

DOLAR GÜVENİLİRLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR

Artık dolar güvenilirliğini yitirmiştir. Ülkeler kendilerini korumak için ortak para kullanımını önemsemektedir. Doların güven yitirdiği dönemde uluslararası ticaretimizde TL'yi koruyacak adımlara daha da güçlü atmaya devam edeceğiz. Bu yaşanan süreçler ekonominin finansal mimarisi açısından hayırlı neticeler de doğurmuştur. Türkiye'nin bugün yaşadıkları bize önümüzdeki dönemde çok daha güçlü bir finansal mimariyi inşa etmemiz gerektiğini ortaya koymaktadır.

TIKIR TIKIR YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

2008 finansal krizinden bugüne kadar sadece 7 milyondan fazla istihdam üretmiş Türkiye'den bahsediyoruz. Enflasyon ve cari açığa karşı her türlü politikayı oluşturmak bakanlığımızın görevidir. Maliye politikasının çıpa olma özelliği daha da güçlenerek devam edecek. Önümüzdeki dönemde sonuç odaklı etkili reformlar politika çerçevemizin en önemli parçası olacaktır. Atacağımız güçlü adımlarla tıkır tıkır yolumuza devam edecek, A’dan Z’ye kadar her türlü hazırlığımızı yapacağız.

BANKACILIK GÜÇLÜ DURUŞUNU DEVAM ETTİRİYOR

İlk günden beri doğrudan 81 milyon vatandaşımızı ve cebini hedef alan bu saldırı için kazanacağız diyorum. Biz bu millete inanıyoruz. Özel sektörümüze, gençlerimize inanıyoruz. Türkiye kamu olarak sapasağlam, bireyin döviz riski yok. Bankacılık güçlü duruşunu devam ettiriyor. Atacağımız adımlarla yola devam edeceğiz. Elini uzatana elimizi uzatıp sıkacağız. Yumruğunu sıkana da yanağımızı dönmeyeceğiz.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (13)
Sotkalı 3 yıl önce
Allah yardımcınız olsun sayın bakanım. Vatandaş olarak yanındayız
ekonomi 3 yıl önce
yolumuz fener yolu
İbrahim çevik 3 yıl önce
Geçen sene maaşımla 600$ alıyordum, tıkır tıkır 300$ a düştü, tıkırtıkır 150 $ a gidiyoruz..sizin işler tıkırında. Cengiz’in, şahenk’in , sancak’ın, Ülker’in işleri tıkırında. Dolarları çıkardılar dışarı.
Tonyalı 3 yıl önce
Allah yar ve yardımcınız olsun sonuna kadar yanınızdayız
Aristo 3 yıl önce
Tabi tabi sizi yanlış politikalarınızla buğünlere gel sonra kömür 2 ton alalım dedik 1700 den 3600 e çıktı senin tuzun kuru işin tıkır tabi biz altta kalanım.canı çıksın.biride vatandaş olarak yanınızdayız demiş zaten bunlar kadar sizde suçlusunuz ol.klavuzu karğa olanın diye bir söz var
uğur yalçın 3 yıl önce
Gene suçlu bulundu sizin hiç kabahatiniz yok tl dolar ve euro karşısınfa pul olmuş gürcüler bile kafa buluyor 1 e 7 olmuş devalüasyonun Allahı olmuş sen halâ konuşuyorsun ordan öylemi görünüyor efendi kabahatin hepsi başkasının siz sütten çıkmış akkaşık.fetö olayında öyle pkk açılımda öyke barzanide öyle suriyede öyle yüzlerce say hep suç şunfa bunda siz
beratt 3 yıl önce
biri şunu ni dürtsün piyasadan haberi yok heralde panik ve endişe oluşturamadılar diyo millet malzeme satmıyo ey gidi
Ugur şirin 3 yıl önce
Bu krizin geleceği aylar öncesinden belliydi abd ye sadece dürtmek kaldı.gücün bu ğüçlü kendi kendine yetebilen üretken bir yapı olmadığından olan öz kaynaklarınida har vurup savurursan dolarla ihale yapıp dolarla borçlanırsan sonu bu en ufak bir üflemede düşersin dayanamazsın foyan meydana çıkar
Nihat 3 yıl önce
Bu güne kadar kehanetlerinizin hep tersi çıktı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@