Bakanlıktan et fiyatlarını düşürecek hamle

Tarım ve Orman Bakanlığının et fiyatlarını dengelemek için sığır eti ithalatına izin vermesine üreticilerden destek geldi.

Bakanlıktan et fiyatlarını düşürecek hamle

Alınan kararın yerinde olduğunu belirten Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç, "Üreticinin şu anda sattığı fiyatlar yerinde ve makul. Bu adımlarla indirim gelmeyebilir ama fiyatlar stabil kalır. Yem ve girdi maliyetleri düşerse et fiyatları da düşer. En azından yükselmemesi insanları mutlu eder" şeklinde konuştu.

Son dönemde yükselen enflasyon sebebiyle et almakta zorlanan vatandaşın sofrasına et girmesini sağlamak için çalışmalar sürüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, et fiyatlarını düşürmek için önemli bir adım attı. Bakanlık ette fiyat dengesini sağlamak için 150 bin erkek besilik sığır eti ithalatının yanı sıra erkek kasaplık koyun ihracatına da izin verdi. Söz konusu hamle et üreticileri tarafından da olumlu karşılandı.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç, piyasanın bu izinlere ihtiyacı olduğunu söyledi. Besilik hayvan ithalatına ülkenin ihtiyacı olduğunu dile getiren Bülent Tunç şöyle konuştu:

'HEM ÜRETİCİ HEM TÜKETİCİ ADINA DOĞRU KARAR'
“Ülkemizde hayvan sayısı artıyor, hayvancılık büyüyor. Hollanda ve ABD de bir yandan ithalatçıyken, bir yandan ihracatçı. İthal ediyor olmamız demek, ülkemizde hayvan olmadığı anlamına gelmiyor. Yem konusunda sıkıntı var. Süt ırkı hayvanlarla besicilik yaptığımızda maliyetler artıyor. Maliyetler arttığında bu da tüketiciye yansıyor. Süt ırkına çok yem yedirince pahalıya mal oluyor, pahalıya mal edince de üreticinin ucuza satma durumu söz konusu olmuyor. İthal edeceğimiz hayvanlar ise etçil ırklar. Besici, etçil ırkları besleyip et sanayisinde kullanacak. Yemde dışarıya bağlı olduğumuzdan, ithalat kararı, hem üretici hem de tüketici adına doğru ve yerinde bir karar.”

İNDİRİM GELMESE DE EN AZINDAN FİYAT YÜKSELMEZ'

İthalat kararının fiyatlara etkisini de değerlendiren Tunç “Üreticinin şu anda sattığı fiyatlar, yerinde ve makul. Üreticinin bu fiyatların altında satması, zarar etmesi ve işin sürdürülemez hâle gelmesi demek. Bu adımlarla indirim gelmeyebilir ama fiyatlar, stabil ve sürdürülebilir olur. Biz de fiyatların düşmesini isteriz. Yem fiyatları, girdi maliyetleri düşerse elbette et fiyatları da düşsün. Fiyatların düşmesi bir yana, en azından yükselmemesi insanları mutlu eder diye düşünüyorum” diye konuştu.

'IRKLAR VERİMLİ HALE GETİRİLMELİ'

Hayvan ırklarını verimli hale getirmek için çalışılması gerektiğini söyleyen Tunç “Bu çerçevede çalışmalar olduğunu biliyorum. Örneğin, bir hayvandan 250 kilogram et alırken, bunu 300 kilograma çıkardığımızda aynı yemle 50 kilogram fazla et almış oluyoruz. Böylece yem maliyetleri düşerken, et verimi de artmış olacak” ifadelerini kullandı. Tunç, başka ithalatlar için izin çıkıp çıkmayacağını yorumlamak için henüz erken olduğunu da söyledi.

'ÜLKEYE DÖVİZ GİRECEK'
Koyun ihracatına izin verilmesiyle ilgili de konuşan Tunç “İhracat yapılması da üretici adına sevindirici bir haber çünkü kuzuda ciddi anlamda bir üretim fazlamız vardı. Canlı da gönderilebilir, et de gönderilebilir. Nihayetinde ülkemize bir döviz girişi olacak” açıklamasını yaptı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi