Bakanlıktan Elektrikli araç kararı

Bakanlık, Elektrikli araç ithalatına 'İzin Belgesi' kuralı getirdi.

Bakanlıktan Elektrikli araç kararı

Ticaret Bakanlığı, elektrik motorundan tahrikli araçlarda Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında olmayanların ithalatında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca düzenlenen 'İzin Belgesi'nin aranacağını bildirdi.

Ticaret Bakanlığı'nca hazırlanan Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre; Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler kaynaklı olmayan elektrikli araçların Serbest Dolaşıma Giriş Rejimi'ne tabi tutulması halinde, gümrük beyannamelerinin tescilinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca veya yetki verdiği kurum veya kuruluşça düzenlenen 'İzin Belgesi' aranacak. İzin belgesi muafiyeti sağlanabilmesi için eşyanın A.TR Dolaşım Belgesi veya ilgili Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında menşe ispat belgesi ile gelmesi gerekecek.

'EKOSİSTEMİN DÜZENLENMESİ AMAÇLANMAKTA'

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Söz konusu tebliğ ile karbon emisyonunun azaltılması ve sürdürülebilir enerji temini kapsamında önemli yere sahip elektrikli araçların ithalatında, tüketici güvenliği, satış sonrası hizmet kalitesinin artırılması, batarya parkının izlenmesi, ülkemizde ihtiyaç duyulacak şarj istasyonu ve güç yönüyle takip edilmesi ile batarya geri dönüşüm süreçlerinin daha etkin yönetilmesi amacıyla gerekli kriterlerin getirilerek, söz konusu elektrikli araçlarla ve birlikte oluşturacağı ekosistemin düzenlenmesi amaçlanmakta. Bakanlığımız, yerli üretim, istihdam ve tüketicinin korunması hedeflerine ulaşılması amaçları doğrultusunda, ithalat politikalarını etkin bir şekilde düzenlemeye devam edecektir" denildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler