7m


7m

hyundai

Ayçiçek yağında fırsatçılık ifşa oldu!

Ayçiçek yağı fiyatı ile ilgili gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Rusya-Ukrayna savaşı nedeni ile ayçiçek yağı ithalatında akşamalar yaşanabileceğini düşünenler marketlere akın etti. Sıvı yağ talebi arttı, market rafları boşaldı.

Ekonomi 09.03.2022, 12:47
Ayçiçek yağında fırsatçılık ifşa oldu!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası ham yağ yüklü gemilerin Türkiye'ye gelememesi ve yurt içinde bir iki aylık stok kalmasının yarattığı endişeler yağ fiyatlarını uçurdu. Son bir yılda ülke genelinde ortalama yüzde 54,4 oranında zamlanan ayçiçek yağı fiyatları, sadece iki gün içinde yüzde 18-25 prim yaptı. Stokların tükenme ve fiyatların daha da artma riskine karşı vatandaşlar marketlere hücum ederken, raf fiyatı ile kasa fiyatı arasındaki ciddi farklar zaman zaman kavgalara neden oldu.

Geçen hafta bitkisel yağ sanayicilerinin "yağda bir iki aylık stoğumuz var, fiyatlar ancak bu süre içerisinde ithalattaki sorunlar çözülmezse artar" şeklindeki açıklamalarına rağmen gelen zam, vatandaşı tedirgin etti.

Ayçiçek yağında fırsatçılık ifşa oldu!

“SPEKÜLASYON YAPILDI”
Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu sürecin yakından takip edildiğini ifade ederek, “Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Azak Denizi’nde Ayçiçek ham yağı getirecek gemilerin seyahatine izin verilmediğinden dolayı birileri bir spekülasyon yaparak, Ayçiçek yağı sıkıntısı olacağını yaydılar. Aslında tüketici geçtiğimiz ay fiyatlara gelen fahiş zamlardan ötürü zaten tedirgindi. Fakat bilinçsiz tüketiciler bu söylentiler üzerine yağı ucuza almak istedikleri için o yağlarda fazla fazla aldılar. Bu hiç doğru değil” değerlendirmesinde bulundu.

Ayçiçek yağında fırsatçılık ifşa oldu!

“ETİKETİ DEĞİŞTİRMEYE FIRSAT BULAMADILAR”
Bu süreçte fırsatçıların yaptığı oyunu da belgelediklerini ifade eden Aydın Ağaoğlu şu bilgileri paylaştı:

“Diğer taraftan da fırsatçılar boş durmadı. Hemen raflardaki malları depoya çektiler. Depodan raflara kısıtlı mal verdiler. Fiyatlar da bir an da yükseldi. Aynı zincir marketin sabah 09.30’daki 108 liralık etiket ile koyduğu yağ saat 11.05’te bir anda 128 liraya çıktı. Yani fiyat bir anda 20 lira birden arttı. Daha sonra 130 lira etiketi olan ürün kasada 190 liraya çıktı. Bazı satış noktalarında şunu yaptılar. Daha etiketi değiştirmeye fırsat bulamadan merkezden yazılımlarla oynayarak bütün mağazalarda fiyatlar bir anda yükseldi. Bunlar bir bir tespit edilip, afişe edilmeli.”


Yorumlar (9)
Kemal 4 ay önce
Sıkıntı ayçiçek stokçuluğunda değil AKP stokçuluğunda. Bırakın artık AKPyi, bırakın da yaşayalım. Böyle yönetilmezzzzz
Hakkı kılıç 4 ay önce
20 gün önce 106 tl idi tarım kredide yağ...ne olduda 150 tl oldu...devlet kendi marketinde bile vatandaşı kazıklıyor...3 harflilere çok görmeyelim...
Hasan Usta 4 ay önce
ŞİMDİ O YAĞSIZ KALAN VATANDAŞLAR MARKETE KOŞTULARYA AKIL YOKSUNLARI DÜŞÜNCESİZLER EVDE BOL BOL YAĞ İÇERSİNİZ KITLIK BAŞLAYACAKMIŞ O YAĞLAN BİRAZ GÖTÜRÜR SİZİ AÇ GÖZLÜLER ALLAH DİN KİTAP BİLMEZSEN SONUN BU İŞTE
insan 4 ay önce
ukraynada savaş varken millet marketlre akın etmedi. bizim insanımız cahil cühela tamamen. eğitimsizler oysa ki arz-talep meselesini bilmeliler, daha çok alırlar 150tl ye yağ!
tugrul 4 ay önce
eee tamam sonuç olarak ne oldu ... kimsenin zarar ettiği yakalanırsam yanarım dediği bir caza sistemi yok ülkede ... bize çok has oluyor ya
serdar 4 ay önce
Tam bir muz cumhuriyetiyiz acıda olsa kabul etmek gerekiyor maalesef..
Aks 4 ay önce
Sükür etmeyen bir millete bu yapilanlar au bile herkes devlete yükleniyor en büyük vatan haini esnaftir hepsi degil amma millet degilde kendini düsünen esnaflarin Allah bin belasini versin Dini zayif olan bir milletten ne beklersiniz
Trabzonsporlu 4 ay önce
foxtvnin yalanlarına inanıp yüksek fiyattan kazıklandılar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@