7m


7m

hyundai

YÖK'ün yeni ismi ne olacak?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, yeni yasa taslağına göre YÖK'ün isminin Türkiye Yükseköğretim Kurulu (TYK) olacağını belirterek, tek tiplilikten farklılaşmaya gidileceğini ve rektörlük seçimlerinin de seçimle yapılacağını sö

Eğitim 05.11.2012, 12:57
YÖK'ün yeni ismi ne olacak?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, yeni yasa taslağına göre YÖK'ün isminin Türkiye Yükseköğretim Kurulu (TYK) olacağını belirterek, tek tiplilikten farklılaşmaya gidileceğini ve rektörlük seçimlerinin de seçimle yapılacağını söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, yeni Yüksek Öğretim Yasa Taslağı’nın ayrıntılarını açıkladı.

Yeni Türkiye'nin koşullarının yeni yüksek öğretim yasasını gerekli kıldığını ve yasa yapım sürecinin katılımcı bir tarzda gerçekleşmesini çok önemsediklerini belirten Çetinsaya, "Öğretim elemanlarının, öğrencilerin, STK’ların, kamu kurum ve kuruluşlarının, sanayi ve ticaret dünyası temsilcilerinin de katıldığı bir dizi çalıştaylar yaptık.

Bir dizi toplantılar yapacağız. Gelen yeni fikirleri tekrar ele alacağız. Kurum ya da kurul merkezli değil yüksek öğretim alanı merkezli yapı oluşturacağız.

Bizim açımızdan bol tartışmalı bir Kasım ayı diliyorum" dedi.

Yasayla birlikte Kurul’un sadece yapısının değil, adının da değişeceğini söyleyen Çetinsaya, YÖK'ün isminin Türkiye Yükseköğretim Kurulu (TYK) olmasını önerdiklerini ifade etti.

Hazırladıkları taslağın üniversitelerle paylaşıldığını belirten Çetinsaya, "Bu tasarı çalışmasında farklılaşmaya imkan veriyoruz. Üniversitelerimiz de farklı görüşlerini bizlere ilettiler.

Özellikle doçentlik, yardımcı doçentlik konusunda çok destek gördük" diye konuştu.

Yeni yasa taslağını 'tek tiplikten farklılığa geçiş’ olarak ifade eden Çetinsaya, "Genel olarak bakınca idari özerklik ve yetki devri maddesini öngördük. Kalite güvencesi içerisinde denetim söz konusu olacak.

Araştırmayı teşvik etmek önemli yere sahip. Rektörlük seçimlerinde ise seçimi Kurul yapacak. Kurul’da ise öğrencilerden STK'lara kadar temsilciler bulunacak" dedi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@