banner556

YÖK'ten Mısırlı ve Suriyelilere müjde

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya "Mısır ve Suriye'deki öğrencilere, olağanüstü koşulları dikkate alarak Türk üniversitelerinde eğitimlerine ve öğrenimlerine devam edebilme imkanı sağlayacağız" dedi.Dış Ekonomik İlişkiler Kuru

Eğitim 04.10.2013, 22:52
YÖK'ten Mısırlı ve Suriyelilere müjde

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya "Mısır ve Suriye'deki öğrencilere, olağanüstü koşulları dikkate alarak Türk üniversitelerinde eğitimlerine ve öğrenimlerine devam edebilme imkanı sağlayacağız" dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde kurulan ve Eğitim Ekonomisi İş Konseyi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Öğrenci Temini Çalıştayı Conrad Otel'de yapıldı. Çalıştaya Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, DEİK İş Konseyi Başkanı Mustafa Aydın, DEİK Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Zeytinoğlu ile çok sayıda akademisyen katıldı.

DIŞİŞLERİ İLE ANLAŞMA İMZALANDI

Çalıştayda kürsüye çıkan YÖK Başkanı Çetinsaya, Erasmus projesine paralel olarak Mevlana projesini başlattıklarını belirtirek, "Mevlana projesi Erasmus paralelinde, ama Avrupa bölgesi dışında bütün dünyaya öğrenci değişimi ve öğretim üyesi değişimini amaçlayan bir program. Bu sene ilk defa uygulanacak ve Türkiye’nin yine ev sahipliğinde, öncülüğünde ve finansman boyutunda kontrolünde başlıyor. Bunun da meyvelerini umarım hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.


Dışişleri Bakanlığı ve YÖK arasında ikili bir anlaşma imzaladıklarını söyleyen Çetinsaya "Birkaç ay içerisinde e-yazışma sistemlerimizi entegre ediyoruz. Bundan sonra ister uluslararası ilişkiler boyutuyla olsun ister denklik ve benzeri boyutları ile ilgili olsun süreleri kısaltarak bürokrasiyi kısaltarak Dışişleri Bakanlığı ile çabuk yazışma meydana getireceğiz" dedi.

"DUYARSIZ DEĞİLİZ"

"Yurt dışındaki gelişmelere de duyarsız değiliz" diyen Çetinsaya "Özellikle Suriye ve Mısır'da yaşanan insanlık trajedileri dolayısıyla şöyle bir karar aldık. İnsani kriz yahut savaş ortamı olan Mısır ve Suriye'deki öğrencilere, olağanüstü koşulları dikkate alarak Türk üniversitelerinde eğitimlerine ve öğrenimlerine devam edebilme imkanı sağlayacağız. Tabii ki gerekli puanları ve belgeleriyle birlikte hangi üniversitelere yerleşebileceklerse. Buradaki amacımız hem mağdur durumda olan Türk öğrencileri hem de mağdur durumda olan o ülkenin vatandaşlarını hem de üçüncü dünya ülkelerini kapsayacak.Biz başta üçüncü dünya ülkelerini düşünmüyorduk. Başka ülkelerin insanlarnı düşünmüyorduk ama bazı ülkeler bize gelip Suriyedeki ve Mısır'da mağdur olan öğrencilerini Türkiye'de okutmak istediklerini söyledier. Başta Tayland hükümeti olmak üzere. Bizimde görüşmelerimiz ve çalışmalarımız sürüyor" şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (4)
Coder 7 yıl önce
Üniversite sınavlarına gir, kazan, yıllarca parasızlık içinde oku, çabala...

Elin Suriye'li teröristi gelsin sınavsız üniversitende okusun.Böyle adalete de, böyle anlayışa da lanet olsun.Kendi ülkemizde ikinci sınıf insan olduk.

Yetmedi, kendi sınırlarımız içinde Pkk'lı teröristlere şehitlik yaptırdık.O 50%'lik makarnacı kesim bi yerlerine kına yaksın.Hadi zekayı geçtim de, hiç mi insaf, vicdan yok sizde? !
hamza seyis 7 yıl önce
daha kendi öğrencinizi araçla üniversiteye almıyosunuz. üniversite kavramının ne olduğunu bilmiyosunuz birde duyarlıymış neye duyarlısınız çok merak ediyorum. önce kendi sorununu çöz sonra dışarıya bak. 2 yıldır ktü ye öğrenciler araçla giremiyor. öğrenciyi babası bile okula sokamıyor araçla hangi basın üstüne gitti.
hamza seyis 7 yıl önce
bu lafı söyleen birşey bildide söyledi. bizi arkadan vuran sürekli zarar veren bir olaya bu kadar ılımlı gitmek nedir anlamıyorum. hz İ sa yamı özendiniz şamar oğlanı olduk be yeter. bırakında kendi ayıplarımızı kendi diktatörlerimizi yıkalım. üniversiteye araçla giremiyor öğrenci siz suriyeden transfer yapacaksınız ayıp utanın artık utanın beeee.
osman osman 7 yıl önce
ev verdik, yemek verdik yetmedi bir de okutuyoruz. bu bonkörlüğü devlet neden kendi vatandaşına yapmıyor acaba? savaştan kaçanın yaşamsal ihtiyaçları karşılanır, kural budur. tutup da istediği üniversiteye yerleştirmek te neyin nesi? oldu olacak kız bulup evlendirelim düğün masraflarını da devlet karşılasın tam olsun. nasılsa kendi ceplerinden vermiyorlar bizim vergilerimiz böyle hayırlı işlerde kullanılsın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@