YÖK'ten Fransa'ya büyük tepki! Bu bölüme öğrenci alınmayacak

Fransa'da yaşanan ve Türkiye'nin büyük tepki gösterdiği Kuran-ı Kerim ayetlerinin çıkartılması tartışması üzerine YÖK eğitimde Fransa'ya ambargo koydu.

Eğitim 10.05.2018, 11:35
YÖK'ten Fransa'ya büyük tepki! Bu bölüme öğrenci alınmayacak

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan ve henüz öğrencisi olmayan Fransız Dili ve Edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümlerine yeni bir karar alınıncaya kadar öğrenci alınmamasına karar verdi. Türkiye, kısa süre önce Sarkozy dahil 300 Fransız yazar/siyasetçinin Kur’an’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını isteyen bildirisine büyük tepki göstermişti.

YÖK’ten edinilen bilgiye göre, bu kısıtlama kararının alınmasında özellikle “mezun-istihdam ilişkisi” ve Fransa ile "mütekabiliyet” hususu etkili oldu. Bilindiği üzere Fransa’da hiçbir üniversitede lisans düzeyinde eğitim veren Türk dili ve edebiyatı/Türkoloji bölümleri bulunmuyor.

YÖK yetkilileri, Türkiye’de henüz öğrenci almaya başlamamış olan Fransız dili ve edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümü/programı sayısının 16 olduğunu belirtti. Yükseköğretim sisteminde öğrencisi olan ve eğitim öğretimi sürdüren toplam 19 Fransız dili ve edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümü/programı bulunuyor. Öğrenci alan mevcut bölümler eğitim öğretimlerine hiçbir aksama olmaksızın devam edecek olup, henüz öğrenci almamış olan Fransız dili ve edebiyatı ile Fransızca öğretmenliği bölümleri bu karar kapsamında yer alacak. 

Yorumlar (2)
ibrahim çevik 3 yıl önce
HAH. Şimdi batırdık fıransayı...
Murat 3 yıl önce
Emir geldi YÖK yaptı Fransa Eminim çok korktu ve yalvarıyor????????????????????

Gelişmelerden Haberdar Olun

@