Trabzon Üniversitesi rektörü Emin Aşıkkutlu oldu! Emin Aşıkkutlu kimdir?

Trabzon Üniversitesi ile birlikte 15 üniversiteye rektör atandı.

Eğitim 06.09.2018, 08:37 06.09.2018, 09:09
Trabzon Üniversitesi rektörü Emin Aşıkkutlu oldu! Emin Aşıkkutlu kimdir?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne Prof.Dr. Emin Aşıkkutlu atandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 üniversiteye rektör ataması yaptı.

Buna göre, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Çalış, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İbrahim Diler, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Niyazi Can, Kayseri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ersan Aslan, Konya Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Babür Özçelik, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Vural Kavuncu, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Samsun Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Aydın, Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Orhan Aydın, Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu atandı.

Erdoğan, söz konusu atamaları 2547 sayılı Kanunun 13'üncü ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2'nci, 3'üncü ve 7'nci maddeleri gereğince yaptı.

TRABZON ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ EMİN AŞIKKUTLU KİMDİR?

EMİN AŞIKKUTLU KİMDİR?

1960 yılında Trabzon/Of/Uğurlu kasabasında doğdu. 1971 yılında Uğurlu İlkokulu’nu bitirdi.

1971-1973 yılları arasında, babasının amcası olan meşhur kurrâ ve âlim Mehmet Rüştü Âşıkkutlu’nun (1901-1980) rahle-i tedrisinde hafızlık yaptı. 1974 yılında girdiği Trabzon İmam-Hatip Lisesi’nden 1979’da mezun oldu. 1983 yılında Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni birincilikle bitirdi.

Aynı yıl Bursa Merkez Ebdâl Camii’nde imam- hatip olarak ilk resmi görevine başladı.  Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Hadis Bilim Dalı’nda 1985 yılında yüksek lisansını 1992 yılında doktorasını tamamladı. 1985 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı’na Araştırma Görevlisi olarak atandı.

1993 yılında öğretim görevlisi, 1998 yılında Yrd. Doç., 2002 yılında Doçent, 2007 yılında Profesör oldu. 1980 yılında Merhum Mehmet Rüştü Âşıkkutlu’dan Aşere okumaya başladı. Fakat Âşıkkutlu Hocaefendi’nin aynı yıl Ağustos ayı sonlarında vefat etmesi üzerine yarım kalan kıraat öğrenimini, mezkür üstadın son kıraat talebelerinden Kurra Hâfız İbrahim Tanrıkulu’dan ikmal ederek 2008 yılında Aşere-Takrib-Tayyibe icazeti aldı. Çaykara’lı merhum Hacı Hasan Efendi’nin mahdûmu Prof. Dr. Yunus Vehbi Yavuz Hoca’dan klasik Arapça ve İslâmî ilimler dersleri okudu ve icazet aldı.

1989 yılında Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile Mısır hükümetinden kazandığı araştırma bursuyla Mısır’a giderek Ezher ve Kahire Üniversitesi’nde alanı ile ilgili araştırmalar yaptı. Bu esnada Kahire Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rifat Fevzî Abdülmuttalib’in hadis derslerine katıldı ve kendisinden hadis icazeti aldı. 1982 yılında Mekke-i Mükerreme’de yapılan Uluslararası Hafızlık Yarışması’na Türkiye’yi temsilen katıldı ve dünya üçüncüsü oldu. 1993-1994 eğitim-öğretim yılında resmi izinli olarak Bulgaristan/Sofya İslam Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

2010-2016 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi (Kurucu) Dekanlığını yaptı. 2016 yılı Ağustos ayı itibariyle de Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden Karadeniz Teknik Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’ne naklen geçiş yaptı. Halen adı geçen Fakülte’nin dekan vekilliği ve KTÜ İslâmî İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevine ilaveten KTÜ Rektör Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Hadis alanında yayımlanmış kitap, makale ve bildiri türü çalışmaları yanında Diyanet İslâm Ansiklopedisi’nde yayımlanmış birçok ansiklopedi maddesi bulunmaktadır. Arapça ve İngilizce bilen Âşıkkutlu evli ve üç çocuk babasıdır.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (12)
İBRAHİM ÇEVİK 3 yıl önce
imamlıktan rektörlüğe.. çin senede 486 milya dolar, abd senede 385 milyar dolar teknoljik ürün ihracatı yaparken Türkiye sedece 1.8 milya dolarlık teknolji ihracatı yapıyor. sen imamları rektör yap sonrada TRamp tivit attı battık..
necati 3 yıl önce
cv'si beni hiç şaşırtmadı
Nuri 3 yıl önce
Trabzondaki üniversiteler şu Of ve Çaykara lobisinden kurtulamadı gitti..Yine de hayırlı olsun..Başarılar....
Holamanalı 3 yıl önce
Trabzon'da iki üniversitede aynı köyden iki Rektör.Ne köymüş.VAllahi Bravo.Demek ki bilmediğimiz bir özelliği var.Ne acaba???
tolga bölükbaşı 3 yıl önce
bizim mezarlık camiinin imamı Mustafa Hocanın ne eksiği vardı da rektör yapmadınız ?
Söğütlü 3 yıl önce
Hayırlı olsun. Allah utandırmasın
oflular 3 yıl önce
sayın prof.dr.emin aşıkkutlu hocamıza yeni görevinde başarılar. her yerde torpil arayanlar kıskançlıktan çatlasın
Arif Hikmet Eyüboğlu 3 yıl önce
Liyakatsiz iş yapana yaptirana yazıklar olsun. Neredeyse herşeyi imamdan yapacaksınız yazıklar olsun.
YAZIKLAR OLSUN
Eren er 3 yıl önce
İbrahim çevik memleket imanlı insanlarla, imanla, ihlasla gelişir yükselir. Önce iman. Bırakın bu batı hayranlığını, bu dinin önderinin sadece imanı vardı unutmayın. Bizlere paradan ihracattan önce imanlı nesiller lazım UNUTMAYIN!!!
Mahmut 3 yıl önce
Sayın Eren bey, bu dediğiniz eğitimle alakalı ve katılıyorum.. İdarecilik farklı bir şey.. Atanan hocamız bu dediklerinizi ancak derslere girerek verebilir...Rektörlük yaparak değil..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@