"SBS kaldırılıyor"

 Milli Eğitim Bakanı Dinçer, orta öğretim sisteminin yeni baştan düzenleneceğini, SBS'nin kaldırılacağını ve liseler arasındaki eşitsizliğin giderileceğini açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Anadolu, fen, meslek ve normal liseler arasındaki kalite

Eğitim 09.01.2013, 09:57

 Milli Eğitim Bakanı Dinçer, orta öğretim sisteminin yeni baştan düzenleneceğini, SBS'nin kaldırılacağını ve liseler arasındaki eşitsizliğin giderileceğini açıkladı.

 Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Anadolu, fen, meslek ve normal liseler arasındaki kalite farkının ortadan kaldırılacağını ve sınava girilmesine gerek kalmayacağını söyledi
 
Bakan Dinçer, katıldığı televizyon programında üzerinde bir yıldır çalıştıkları yeni ortaöğretim sistemi ile ilgili açıklamalar yaptı. Eğitim sisteminde yaptıkları değişikliklerin sınavların kaldırılması ve dershanelerin kapatılması konusunun bir parçası olduğunu belirten Bakan Ömer Dinçer, şunları söyledi:
 
"Biz SBS'nin kaldırılacağını, dershanelerin kapatılacağını söyledik. Fakat dershaneye ve sınava ihtiyaç duyulan sistemi ortadan kaldırmadan, bu söylediklerimizi yapmak mümkün değil. Yapılan her değişiklik, getirilecek sistemi destekleyecek olan değişikliklerdir. Yani bir bütünün parçalarıdır."
 
ÖĞRENCİLER YARIŞ ATI OLMAKTAN ÇIKACAK

"Öğrencileri kendi elimizle zora sokuyoruz" diyen Bakan Dinçer, daha sonra şunları söyledi:
 
"Türkiye'nin 70 ilinde kalabalık sınıf sorunu yok. Bu sorun göç alan ilerde. 2-3 yıl sonra bu da ortadan kalkar. Ancak biz okullarımızda kalite farkını kendi elimizle yaratmışız. Anadolu, fen ve meslek lisesi olarak okulları ayırmışız. Aralarındaki fark belli. Anadolu liselerinde öğrenci 5 saat yabancı dil fazla görüyor.
 
Fen liselerinde ise 4 saat fen dersi fazla. Bütün bu değişiklikler yarışı ortaya çıkarmış. Şimdi biz bu yarışı ortadan kaldırıyoruz. Öğrencilerin ders seçmesine esneklik getiriyoruz. Normal bir lisede okuyan öğrenci, daha fazla yabancı dil dersi aldığında, sınavla gideceği okuldan, en yakınındaki okulun bir farkı kalmayacak. Sınava girmesine gerek kalmayacak. Kalite farkını ortadan kaldırmak için çalışıyoruz."

YENİ SİSTEMİN GETİRDİKLERİ NELER VAR?
 
-Fen liseleri nüfusu 500 bin olan yerlerde olacak.
-SBS kaldırılıyor.
-Tür olarak liseler akademik, meslek, fen, ve özel lise olacak.
-Bazı Anadolu liselerinde hazırlık sınıfları kaldırılacak.
-Meslek liselerine girişler, öğretmenler kurulu kararıyla gerçekleşecek.
-Anadolu öğretmen liseleri kapanacak.
-Adrese dayalı olarak öğrenciler Anadolu liselerine kayıt yaptıracak.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (1)
ahmet cemal kul 7 yıl önce
bu ülkede her gelen yeni birşeyler yapmak zorundamıdır. bu aynı hükümet içinde olsa dahi böle oluyor. yazık bu insanlara yazık bu öğrencilere tırpanlayın bakalım ne kalacak geride tırpanlayacak. kaldır bakan bey kaldır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@