ÖSYM adamı gözünden tanır!

 ÖSYM, sınav gizliliği ve güvenliğini sağlamak üzere adayları ve sınav görevlilerini tanımak için parmak izi, retina gibi yeni önlemler sinyali verdi. Adayların ve sınav görevlilerinin sınav binalarına giriş koşullarına ilişkin yönetmelik bugünkü Resmi Ga

Eğitim 26.09.2012, 12:47
ÖSYM  adamı gözünden tanır!

 

ÖSYM, sınav gizliliği ve güvenliğini sağlamak üzere adayları ve sınav görevlilerini tanımak için parmak izi, retina gibi yeni önlemler sinyali verdi.
 
Adayların ve sınav görevlilerinin sınav binalarına giriş koşullarına ilişkin yönetmelik bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Yönetmeliğe göre sınav görevlileri de adaylar gibi sınav binasına girişte güvenlik görevlileri tarafından elle ve/veya teknik cihazlarla aranacaklar.
 
SINAV GÖREVLİSİNE DE HIZMA YASAK 
 
Sınav süresince bina sınav sorumlusu ve bina güvenlik görevlileri dışında hiç kimsede cep telefonu ve ilatişim aracı bulunmayacak. Görevlilerin yanlarında her türlü delici ve kesici alet, silah, çanta, cüzdan, saat, anahtarlık, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, bilezik, alyans hariç yüzük, broş ve diğer takılar, her türlü plastik cam eşya ve metal içerikli eşyalar, her türlü elektronik/mekanik cihaz ve her türlü müsvedde, kağıt, defter, ders notu, kitap, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar ile sınav binalarına giremeyecekler.
 
TUVALET YİNE YASAK
 
ÖSYM'nin yeni yönetmeliğinde de tuvalet yasağına devam edildi. Sınav sırasında sağlık kurulu raporu ile tuvalet ihtiyacını karşılamak zorunda olan adaylar hariç, her ne sebeple olursa olsun adaylar tuvalet ve benzeri ihtiyaçları için kısa bir süre de olsa sınav salonundan çıkamayacaklar. Salondan çıkan aday kesinlikle bir daha salona alınmayacak. Sağlık nedeniyle sınav süresince tuvalet ihtiyacı olanlar bu durumlarını belirtir geçerli sağlık kurulu raporunu ilgili sınava ait kılavuzunda belirtilen sürede veya Başkanlıkça belirlenen ek sürelerde Başkanlığa bildirmek zorundadır. Bu durumda olan adaylar kendilerinin ayrı bir salonda sınava alınmalarını talep edebilecekler. Durumunu bildirmeyen adayların sınav salonları görevliler tarafından değiştirilemeyecek.
 
TOPLU KOPYA ŞÜPHESİ
 
Toplu kopya girişimlerine karşı emniyet birimleri sınav öncesi, sınav esnası ve sınav sonrasında binaların dış çevresinde, gerektiğinde şüpheli kişi ve araçları da arayabilecek. Yapacağı her türlü işlemle ilgili ÖSYM Başkanlığına bilgi verecek.
 
Yönetmeliğin 12. maddesinde ise ÖSYM'nin teknolojik gelişmelere bağlı olarak adayların ve görevlilerin sınav binalarına girişte sınav gizliliği ve güvenliğini sağlayacak parmak izi, retina tanıma gibi yeni önlemler de alabileceği hükme bağlandı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@