ÖSS sistemi yine değişiyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, “ÖSS'de yapılacak ufak tefek değişikliklerin” Ocak ayında açıklanacağını bildirdi.“(ÖSS'de ufak tefek değişiklikler olacağı) yönünde açıklama yaptığı anımsatılarak, bu değişikliklerin neler olacağının” sorulması üze

Eğitim 18.12.2008, 17:57
ÖSS sistemi yine değişiyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, “ÖSS'de yapılacak ufak tefek değişikliklerin” Ocak ayında açıklanacağını bildirdi.

“(ÖSS'de ufak tefek değişiklikler olacağı) yönünde açıklama yaptığı anımsatılarak, bu değişikliklerin neler olacağının” sorulması üzerine Özcan, “Ocak ayını beklemeniz lazım. 15 Ocak'ta bitiyor” dedi.

"HİÇ KİMSE KARIŞMIYOR"

“Katsayılarla ilgili bir değişiklik olacak mı?” sorusu üzerine Özcan, “Bilmiyorum. Bize alternatifler getirecekler, bir tanesini seçeceğiz. Ne yaptıklarından gerçekten haberim yok. Bana bile söylemediler. Doğru düzgün çalışsınlar diye karışmıyoruz, hiç kimse karışmıyor. Özel bir komisyon kurduk, bu özel komisyon çalışıyor. Çok merak ediyorum ama hiçbir şey sormuyorum. Motivasyonları bozulur, etkilenirler...” diye konuştu.

Özcan, ÖSS'de yapılacak ufak tefek değişikliklerin Ocak ayında açıklanacağını yineleyerek, “Kapsamlı değişiklikler herhalde ondan 2-3 ay sonra belli olacak” dedi.

Toplantıda meslek yüksekokullarıyla ilgili konunun gündeme geldiğini belirten Özcan, konunun 22 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilecek toplantıda yeniden ele alınarak bitirileceğini söyledi. Özcan, “Bakanlar Kurulu'na gidecek karar yazılıyor. Bu kararı o toplantıda oylayacağız” şeklinde konuştu.

SINAVSIZ GEÇİŞ KALDIRILABİLİR

“Meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırılıp kaldırılmayacağı” sorusuna ise Yusuf Ziya Özcan, “Düşünüyoruz. Sınavsız geçişin kaldırılıp başka bir sınavın konulmasını, mesela beceri sınavlarını düşünüyoruz veya okula alındıktan sonra 1 yıl boyunca onların seviyesinin yukarı çıkarılmasını düşünüyoruz. Düşük seviyede geldikleri için onu bir şekilde kapatmayı düşünüyoruz” yanıtını verdi.

DGS KONTENJANLARI ARTACAK

Özcan, “Dikey Geçiş Sınavı ile ilgili kontenjanlar artırılacak mı?” sorusu üzerine de “Onda biraz serbestlik olacak” diye konuştu.

“Meslek yüksekokullarıyla ilgili çalışmanın ne zaman Bakanlar Kurulu'na sunulacağı” sorusuna Özcan, “22 Aralık'ta bu raporun kararı oylanacak ondan sonra hemen sunulur” karşılığını verdi.

Özcan, bir başka soru üzerine, İstanbul Üniversitesi'nin rektör adaylarının 22 Aralık'ta gerçekleştirilecek Genel Kurul toplantısında dinleneceğini belirterek, “Kim gelirse o gün konuşacağız” dedi.

CELAL ŞENGÖR'ÜN DOSYASI

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, “Celal Şengör'ün dosyasının YÖK Denetleme Kuruluna neden geri gönderildiğini” sorusuna, “Bir yere yollamadım. Bu benim hakkım. Sadece Disiplin Kuruluna yolladım, Denetleme Kuruluna değil. O da benim hakkım” cevabını verdi.

Özcan, “Denetleme Kurulunda tekrar değerlendirilecek mi?” sorusu üzerine, “Hayır, Denetleme Kuruluna gitti zaten, geldi oradan. Zaten Disiplin Kuruluna sevk ettim. O da zaten mutat şeydir. Herkesi yapıyoruz. Herhangi bir soruşturması olanı Disiplin Kuruluna veriyoruz” diye konuştu.

“Cezanın değişmesini istediniz mi?” sorusu üzerine Özcan, “Onun anlamı cezanın değişmesini istemektir. Yani 'Bir daha bakın, bir yanlışlık var mı'...” karşılığını verdi. “Yani dosyayı Denetleme Kuruluna göndermediniz mi?” şeklindeki soruya Özcan, “Hayır ben öyle bir taleple yollamadım, 'cezasını değiştirin' diye. 'Tekrar inceleyin' diye yolladım” yanıtını verdi.

“Peki bir öneriniz olmadı mı?” sorusuna Özcan, “Hayır. Nasıl önerebilirim, disiplin soruşturması bu. Disiplin Kurulu oturuyor, bakıyor suçuna. Disiplin yönetmeliğinde hangi suça karşılık geliyorsa onu tespit ediyor “ dedi.

Özcan, uygulamanın rutin olduğunu yineleyerek, “Herkese yapıyoruz, ona bir ayrıcalık yapmadık. Onunla bir kavgam falan yok” diye konuştu.

“SINAVSIZ GEÇİŞİN KALDIRILMASI KAOS YARATIR”

YÖK üyesi Prof. Dr. İsa Eşme de gazetecilerin sorusu üzerine, meslek yüksekokullarıyla ilgili öngörülen modele bazı itirazlarının olduğunu belirtti.

Sunulan raporla ilgili Genel Kurul'da bir konuşma yaptığını söyleyen Eşme, itirazlarının değerlendirilmemesi halinde bir “karşı oy yazısı” yazacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırılmasını istemiyorum. Sınavsız geçişin kaldırılması yeni bir kaos yaratır, meslek lisesi öğrencilerini dershaneye yöneltir. Onun yerine ortaöğretim bitirme sınavı olabilir ya da başka bir çözüm olabilir.”

Eşme, kendi eleştirileri doğrultusunda bir rapor hazırlanacağını ve 22 Aralık pazartesi günü bunun oylanacağını ifade etti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@