Okullar Yarın Açılıyor

İlköğretim ve liselerde okuyan yaklaşık 15 milyon öğrenci ile 600 bin öğretmen 3 aylık yaz tatilinin ardından ders başı yapacak.Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla, Ankara'da Karakusunlar Anadolu Endüstri Meslek Lisesi'nde Başbakan Recep Tay

Okullar Yarın Açılıyor

İlköğretim ve liselerde okuyan yaklaşık 15 milyon öğrenci ile 600 bin öğretmen 3 aylık yaz tatilinin ardından ders başı yapacak.

Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla, Ankara'da Karakusunlar Anadolu Endüstri Meslek Lisesi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla tören düzenlenecek. Ayrıca, tüm illerde de tören yapılacak. Öğrenciler ve öğretmenlerin da katılacağı heyetler, Atatürk anıtlarına çelenkler koyacak. Ankara'da da Anıtkabir ziyaret edilecek.

İlköğretim okulları için 121 milyon 722 bin 181, ortaöğretim okulları için de 34 milyon 902 bin 864 olmak üzere toplam 156 milyon 625 bin 45 adet ders kitabı ücretsiz dağıtılacak. Ders kitapları, okulların açıldığı gün sıraların üzerinde hazır bulundurulacak.

Eylül ayının 3. haftasının İlköğretim Haftası olması dolayısıyla Türkiye genelinde bazı etkinlikler yapılacak.

Bütün okullarda 20 Eylül 2007 Perşembe günü şenlikler düzenlenecek. Şenliklere veliler, emekli öğretmenler ile üniversitelerin eğitim fakültesi öğrencilerinin katılımı sağlanacak, ayrıca okul civarındaki yaşayan kişiler de şenliğe davet edilecek. Bu şenliklerde velilerin de yardımıyla çeşitli yiyecek ve içeceklerin hazırlanıp şenlik alanında uygun yerlerde öğrencilere ve diğer davetlilere sunulması sağlanacak.

Bakanlık, ayrıca ''Hoş Geldiniz'' broşürü de hazırlamayı planlıyor. Broşürde, velilere, öğretmenleri tanıtıcı bilgiler ile öğrencilerden neler beklendiği, sınıf kuralları, ev ödevi politikası ve o yıl yapılacak etkinliklerin neler olacağı konusunda bilgiler içerecek.

DİĞER FAALİYETLER
''İlköğretim Haftası'' süresince Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yayın evlerince ilköğretim ve okul öncesi eğitim seviyesine uygun kitaplara ilişkin indirimli satış veya ücretsiz dağıtım kampanyalarının düzenlenmesi sağlanacak.

Hafta boyunca, çevrede bulunan hayırsever vatandaşların ve Milli Eğitim Vakfı tarafından Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundaki çocuklar ile ekonomik koşulları yetersiz olan öğrencilere hikâye kitabı, roman, defter, kalem, çanta ve okul kıyafeti gibi yardımların yapılmasına çalışılacak.

Öğrencilere ve öğretmenlere müzelerin ücretsiz ziyarete açılması; tiyatro, okul kıyafetleri, kırtasiye ve kitap satışı yapan yerlerin indirim yapmalarının sağlanması için gerekli tedbirler alınacak ve bu konuda ilgili kuruluşların yardımcı olmaları istenecek.

Öğrencilerden de sınıf ile ilgili hissettikleri ve beklentilerinin ne olacağına yönelik bir mektup yazmaları istenecek. Bu mektupların hepsi toplanıp, yıl sonunda açılmak üzere bir kutuya konulacak.

ÇALIŞMA TAKVİMİ-
2007-2008 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi 25 Ocak 2008 tarihinde sona erecek; ikinci dönem ise 11 Şubat 2008 pazartesi günü başlayacak.

2007-2008 eğitim-öğretim yılı 13 Haziran 2008'de sona erecek.
2008-2009 eğitim-öğretim yılı 15 Eylül 2008'de başlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler