Öğretmenlere müjde! Yıpranma payı geliyor

Aantalya'daki 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda 'Öğretmen Niteliğinin Artırılması' konu başlığı altındaki grup çalışmaları tamamlandı.Komisyon görüşmelerinde rotasyonun kaldırılması, öğretmenlere yıpranma payı getirilmesi, yüksek lisans ve doktora yapan öğr

Eğitim 05.12.2014, 16:56
Öğretmenlere müjde! Yıpranma payı geliyor

Aantalya'daki 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda 'Öğretmen Niteliğinin Artırılması' konu başlığı altındaki grup çalışmaları tamamlandı.

Komisyon görüşmelerinde rotasyonun kaldırılması, öğretmenlere yıpranma payı getirilmesi, yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin ek ders ücretinin artırılması, nöbetin ücretlendirilmesi ve mülakat uygulamasının kaldırılması gibi kararlara imza atıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde dört ana başlık altında gerçekleştirilen 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda, 'Öğretmen Niteliğinin Artırılması' konu başlığı altındaki grup çalışmaları tamamlandı. Bu grupta Eğitim İş Sendikası adına görev alan Genel Başkan Veli Demir, üç gün boyunca gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde alınan kararlara ilişkin bilgi verdi. Şurada alınan kararların illaki uygulanacağına dair bir koşul olmadığına dikkat çeken Veli Demir, "Alınan kararlar tavsiye niteliğinde. Umarım burada öğretmenlere, eğitim çalışanlarına, eğitimin niteliğini artırıcı bu önerilere uyulur. Eğitimimize katkı sunar. Temennimiz, önerimiz siyasal iktidardan, Milli Eğitim Bakanı'ndan 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda başta Eğitim İş olmak üzere sendikaların önerisiyle geçen bu maddelere sahip çıkılması ve yaşama geçirilmesi" dedi.

ROTASYON KALDIRILSIN

Kamuoyunda çok tartışılan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan rotasyon kavramının ele alındığını belirten Veli Demir, rotasyonun öğretmenlere, eğitim çalışanlarına, eğitim sistemine bir katkısı olmayacağının düşünüldüğü ve uygulanmaması kararı alındığını söyledi.

EK GÖSTERGE SORUNU

Çalışan öğretmenle, emekli öğretmen arasında ciddi ücret farklılıkları olduğuna değinen Veli Demir, "Ek gösterge sorunu vardı. Ek göstergenin 3 bin 600 TL'ye çıkartılması önerildi. Buna MEB ve Maliye Bakanlığı'nın kulak vereceğini, vermesi gerektiği, dolayısıyla gereğini yapması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

4 YILA 1 YIL YIPRANMA PAYI


Daha önce bazı iş kollarında basın da dahil 4 yıla 1 yıl yıpranma payı verildiğini hatırlatan Veli Demir, "Bu öğretmenlere de uygulansın denildi. Dolayısıyla 4 yıl çalışan öğretmen 5 yıl çalışmış kabul edilecek. 4 yıla 1 yıl yıpranma payı verilecek" dedi.

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPANLARA ÜCRET ARTIŞI

Siyasal iktidarın yüksek lisans, doktoradan ve teşvik edilmesinden bahsederken, geldiği gün yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlerin ek ders ücretlerini kırptığını kaydeden Veli Demir, "AKP gelmeden önce yüksek lisans yapan öğretmenlerin ek dersi yüzde 25, doktora yapan öğretmenlerin ek dersi de yüzde 40 daha fazlaydı. Bu kaldırılmıştı. 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda bizler, yani sendikalar başka olmak üzere eğitim bilimcilerinin katkısıyla tekrar eskiye dönüldü. Yüksek lisans yapan öğretmenler ek derslerini yüzde 25, doktora yapan öğretmenler de yüzde 40 daha fazla alacak" dedi.

NÖBETE ÜCRET GELİYOR

Nöbete ilişkin gelişmeyi de paylaşan Demir, "Nöbetin angarya olduğunu düşünüyorduk. Evet nöbet eğitseldir, gereklidir, öğretmenlerin çocukları tanımak, gözlemlemek bakımından nöbet görevini yapsınlar ama nöbet norm kadroyla ilişkilendirilsin ve ücrete sayılsın demiştik. Ücretlendirilmesi kararı çıktı ve yani bundan sonra öğretmen nöbet tutacak ama nöbet ücreti alacak, eğer bu öneri MEB tarafından da kabul edilirse" dedi.

MÜLAKAT KALDIRILDI

Ülkemizde mülakatın torpil, yandaş ve kıyım anlamını taşıdığını aktaran Veli Demir, "Neden bunu söylüyoruz. En son müdür atamalarında bunu yaşadık. Müdür yardımcıları, hakim, savcı atamalarında bunları yaşadık. Türkiye'de mülakat objektif kriterleri olmayan, yandaş seçimi demektir. Dolayısıyla 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nın ikinci komisyonu olan öğretmen niteliğinin artırılması komisyonunda mülakatların da kaldırılması önerisi oybirliğiyle kabul edildi" dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Bekle Trabzon 7 yıl önce
Bu milli eğitim şura kararları tavsiye niteliğindedir.Lütfen şura kararlarını olmuş gibi göstermeyin. Millet bu konuda devamlı yanlış yönlendiriliyor.Bu kararların bir geçerliliği yok bunlar tavsiyedir.Bu şura kaldırılmalıdır,hükmü ve geçerliliği yok. Her yazılana inanmayın lütfen bunlar sadece bakanlığa tavsiye edilmiş.Bakanlık her zamanki gibi yine kabul etmeyecektir.
Bekle Trabzon 7 yıl önce
Bu 3600 ek gösterge sorunu yıllardır var.Son iki senedir şura karar alıyor ama geçerliliği yok şura kararlarının, dediğim gibi sadece tavsiye niteliği taşır.Üç yıldır 3600 geldi diyorsunuz ama bakanlık kabul etmiyor. Her yıl şura aynı kararı alıyor ama bakanlık kabul etmiyor.Siz de her sene öğretmen 3600 den emekli olacak diye haber yapıyorsunuz.Anlayın artık şu işleyişi.bu kararlar tavsiyedir yok geçerliliği.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@