kebir reklamı

Öğretmenlere 3 ay şoku!

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlerin 3 ayın tamamında tatil yapmayacaklarını belirterek, "İhtiyaç duydukları kadar tatil için zaman ayıracağız ama onun dışında bir eğitim programı yapacağız. En az 1 ay süre ile öğretmenlerimizi eğitime tabii tut

Öğretmenlere 3 ay şoku!

banner197

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlerin 3 ayın tamamında tatil yapmayacaklarını belirterek, "İhtiyaç duydukları kadar tatil için zaman ayıracağız ama onun dışında bir eğitim programı yapacağız. En az 1 ay süre ile öğretmenlerimizi eğitime tabii tutacağız. Onun için de hazırlık yapıyoruz" dedi. Dinçer, TRT Haber'e konuk oldu. Öğretmenlerin gelişiminin güncellenmesi ile alakalı bir soru üzerine Bakan Dinçer, ağustos ayında alınan 11 bin öğretmene yönelik yapılan eğitimi hatırlattı.

Dinçer, bu sayede yaz dönemlerinde yapılacak eğitim programları ile alakalı bir alt yapı da oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'de 655 bin civarında öğretmen olduğunu belirten Dinçer, "Ben en az 3 yılda bir bu öğretmenlerimizin hem kendi mesleki alanlarındaki gelişmeleri, hem dünyadaki ve ülkemizdeki değişme ve gelişmeleri ve nihayet bizim müfredatta yapacağımız değişme ve gelişmeleri, teknolojik değişme ve gelişmeleri, hem de kendi bulundukları çevre ile ilgili ve mesleki formasyonları ile alakalı eğitime tabi tutulmaları gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"3 AY BOYUNCA TATİL YAPMAYACAKLAR"

Bunun için öğretmen yeterliliklerini tespit etmeyi planladıklarını kaydeden Dinçer, şöyle devam etti:

 "Bu bazen yanlışlıkla performans diye tabir ediliyor. Bu yanlış bir kavram. Biz öğretmenlerin performansını tespit etmeyeceğiz. Böyle bir çalışmamız ve çabamız olmayacak. Ama öğretmenin yeterliliğini ve öğretmenin geliştirilmesini esas alacağız. Öğretmenin mevcut başarısını tespit ettikten sonra, o alandaki ideal yapıyı göreceğiz, aradaki mesafeyi kapatacak bir eğitim programı mutlaka düzenleyeceğiz. Yaz aylarında öğretmenlerimiz üç ay boyunca tatil yapmayacaklar. Eğer saygınlık kazanacaksak, bunun da böyle olması gerektiğini onlar da kabullenmeliler."

Öğretmenlerin üç ayın tamamında tatil yapmayacaklarını belirten Dinçer, "Belki ihtiyaç duydukları kadar tatil için zaman ayıracağız ama onun dışında yine bütün masraflarına bakanlığımızın katlandığı bir eğitim programı yapacağız. En az bir ay süre ile öğretmenlerimizi eğitime tabii tutacağız. Onun için de hazırlık yapıyoruz" dedi.

Bunu her öğretmeni değişik illere, tatil beldelerine taşıyarak yapmayacaklarını ifade eden Dinçer, "Herkesi kendi ilinde, kendi ilçesinde, az önce bahsettiğim gündemle yapacağız" ifadelerini kullandı.

EK DERS ÖDEMESİ

Dinçer, öğretmen olmayan tüm alanlarda ek ders ödemesi uygulamasına bir ay sonra son vereceklerini dile getirdi. "Öğretmen olmayan hiç kimse ek ders ücreti almayacak, sadece öğretmenlerimiz alacak" diyen Dinçer, buna karşılık bakanlığın öğretmen olmayan diğer personelinin de fazla mesai, ek ödeme ve makam tazminatı gibi hususlar varsa, onları alacağını söyledi.

"Müdürlük sınavı yapacak mısınız?" sorusuna Dinçer, "Meslekte yükselme ile alakalı bir sınavdan bahsediliyorsa şu anda öyle bir planımız yok" cevabını verdi. Bundan sonra okul müdürü, il ve ilçe müdürü gibi mevkilerin yöneticilerin ek göstergelerini artıran, makam sahibi olan bir görev olmaktan çıkacağını dile getiren Dinçer, "Ateşten gömlek olacak. Sorumluluk sahibi olmak ve hesap verebilir bir noktada bulunmak şeklinde olacak." dedi.

Öğretmenlerin dönem ortasında hangi gerekçe ile olursa olsun bir başka okula geçmelerinin doğru olmadığını vurgulayan Dinçer, "Bu yüzden de bu talepte bulunacak arkadaşlarımızın 3 ay daha sabretmelerini tavsiye ediyorum" dedi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mathmaker - 6 yıl önce
Sayın Bakanım.Öok iyi niyetli olduğunuzu amacınızın sadece öğretmenlerin gelişimini tamamlaması ve daha başarılı olması gerektiği inancındayım.Ancak bütün ilköiğreıtim öğretmenleri resmi olarak 1temmuz-1eylül arası tatildeler.Nasıl üç ay tatil yaptıklarını anlamadım.Kanuni olarak zaten tatil 2 ay.Saygılarımlaaaaaaa..
Avatar
erdosar - 6 yıl önce
sn bakan avukatlıktan gelince öğretmenlerede avukat tarzı çalışmalara tabi etmeye çalışıyor olabilir, öğretmenler moda mod çalışan bir grupolmadığını öğretmenleri sınavla yeterlilik ölçülmesinin yanlış olacağını, seminerlerede sıradan bir ğitim görevlisinin 15 günde aldığı belge ile eğitim verecek bir görevliden oluşacağını düşünürsek, öğretmenleri yakın gelecekte hiçbirfaydasının olmayacağı ısdırap dolu seminerler bekliyor, unutmadan değinmek istiyorum sn bakan öncelikle öğretmenlerin tatilinin 3 ay olmadığını bilmeli idi zaten, temmuz 1 eylül 1 öğretmenlere tatil,, yoksa karneden sonra öğretmen tatil yapmıyor, bu imajıda neyazıkki tüm türkiye 3 ay tatil olarak görüyor,,
Avatar
Okan Kalafat - 6 yıl önce
Eğitimde rehavet olmaz! Eğitim şart değil mi ? o zaman ne diyoruz DURMAK YOK YOLA DEVAM
Avatar
ortaoba - 6 yıl önce
bunu bakan söylemiş ama daha öğretmenin ne kadar tatil yaptığını bilmiyor asıp kesiyor.öğretmenin izinli olduğu dönem 1 temmuz-1 eylül arasıdır ilgililere duyurulur.ayrıca normal memur gibi izinleri yoktur izinlerini bu dönemde kullanmış sayılırlar.ilgililere duyurulur öğretmenlere nerdeyse yan gelip yatıyorlar diyekler ayıptır ya....
Avatar
şafak - 6 yıl önce
Bir bakanın öğretmeni anlaması için öğretmen olması gerekir. Bakan bey hiç 50 mevcutlu ve bunlardan üçü kaynaştırma 8-10 tanesi problemli ailelerden oluşan sınıflarda öğretmenlik yaptımı hayır. Tüm amaç avama şirin gözükmek. Ha şunu kasdedebilir tek tük bakan çocuğu öğretmenler var onları görerek konuşuyorsa bilemem. Onlar zaten öğretmenlik yapmıyor.
Avatar
seyhankk - 6 yıl önce
sayın bakanım zaten öğretmenler 3ay tatil yapmıyor. 1temmuzda başlar 1eylülde biter tatil. o kadarı da yıpranma payı olsun bi zahmet.sanırım bizi okulda oturup dedikodu yapıyoruz sanıyorlar tüm yıl.
Avatar
akcaabatli - 6 yıl önce
1.sınıfa 10 ay derse girsin bakalım.Sene sonunda kafayı yiyor mu yemiyor mu?Evdeki çocukla uğraşmaya benzemez 35-40 öğrenci ile uğraşmak.Kimse kusura bakmasın o tatil olmasa öğretmenler kafayı yer valla
Avatar
MuratAksoy - 6 yıl önce
Duyan da öğretmeni 3 ay tatil yapıyor zannedecek. Öğretmenlerin tatili 1 Temmuzda başlar 1 Eylülde biter. Lisede görev yapan ise 15 Temmuzda başlar tatile.