MEB'den flaş ’’TEOG’’ açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG sistemi kapsamında yapılan 8. sınıflar 1. dönem ortak sınavlarında 2 soru hakkında dava açıldığını, sonuçların ise mahkeme kararının ardından açıklanacağını belirtti.Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş

Eğitim 02.01.2015, 08:52
MEB'den flaş ’’TEOG’’ açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG sistemi kapsamında yapılan 8. sınıflar 1. dönem ortak sınavlarında 2 soru hakkında dava açıldığını, sonuçların ise mahkeme kararının ardından açıklanacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan 8. sınıflar 1. dönem ortak sınavlarında 2 soru hakkında 3 dava açıldığını, sınav sonuçlarının mahkeme kararının ardından sonuçlanmasının uygun görüldüğü bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Soruların hazırlanması aşamasındaki hassasiyet ve başarımızı, sınavın değerlendirme sürecinde de göstermiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Adayların cevap kağıtları 2 adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulmuştur. Her derse ait sorunun eşit ağırlığa sahip olduğu ortak sınavlarda, öğrencilerin puanı her ders için 100 tam puan üzerinden hesaplanmıştır. Ancak Türkçe’den 1, matematik derslerinden de 1 soru olmak üzere toplam 2 soruya üç dava açılmıştır. Davaya ilişkin iş ve işlemler 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununa eklenen 20/B maddesiyle düzenlenen ivedi yargılama esaslarınca yürütülmektedir. İlgili kanun gereği davaya ilişkin mahkeme kararlarının 9 Ocak 2015 tarihi itibariyle sonuçlanması beklendiğinden, öğrencilerimizin mağdur olmaması adına sınav sonuçlarının bu tarihten sonra açıklanması Bakanlığımızca uygun görülmektedir” denildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@