kebir reklamı

MEBBİS öğrenci ve öğretmen giriş işlemleri - İlk atama başvurusu nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geliştirilen modül ile öğrenciler ve öğretmenler başvuru işlemlerini ya da sınavlar hakkındaki bilgilerini gerçekleştirebiliyorlar. Peki MEBBİS öğretmen ve öğrenci girişi nasıl yapılır?MEBBİS ile ilgili detaylar hab

MEBBİS öğrenci ve öğretmen giriş işlemleri - İlk atama başvurusu nasıl yapılır?

banner197

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geliştirilen modül ile öğrenciler ve öğretmenler başvuru işlemlerini ya da sınavlar hakkındaki bilgilerini gerçekleştirebiliyorlar. Peki MEBBİS öğretmen ve öğrenci girişi nasıl yapılır?MEBBİS ile ilgili detaylar haberimizde...

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden öğrenciler ve öğretmenler kişisel sayfalarına giriş yaparak başvuru işlemlerini ya da sınav ile ilgili işlemlerini kolaylıkla yapabiliyorlar. Özellikle'de öğretmenler şu günlerde en çok MEBBİS sistemini kullanıyor. 2016 Öğretmen ilk atama başvurularının sona ermesinin ardından, atamalar yapılacak. Öğretmenler MEBBİS girişi yaparak atama sonuçlarına ulaşabilecek.
 
İşte MEBBİS hakkındaki detaylı bilgiler ve giriş ekranları.
 
 
 
Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanmasına yönelik ilk atama, yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama ve milli sporcuların ataması kapsamında 30 bin öğretmen kadrosuna atama için başvurular bugün sona erdi.
 
MEB'e bağlı eğitim kurumlarına ilk kez ataması yapılacak adayların, 2015 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı'ndan (KPSS) 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekiyor. Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (Almanca, İngilizce), rehberlik ve sınıf öğretmenliği için "KPSSP121", diğer alanlar için ise "KPSSP10" puan türündeki taban puan dikkate alınacak.
 
Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, atanabilecekleri alan için öngörülen KPSS sonucu esas alınmak üzere sadece bir alana başvuruda bulunabilecek. Başvurular, elektronik ortamda alınacak. Bu kapsamda, başvuru sayfası "ilk atama", "yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama" ve "milli sporcuların ataması" şeklinde ayrı ayrı düzenlendi.
 
Adaylar durumlarına uygun atama çeşidini seçerek http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki “Elektronik Başvuru Formunu" kullanarak yapacak. İlk atama ve milli sporcuların atanması kapsamında aday öğretmen olarak atanacakların başvuruları iki aşamalı olarak alınacak. Adaylar, 2-8 Şubat'ta ilk başvuru kapsamında eğitim kurumu tercihi yapacak, ikinci aşamada ise 15-18 Şubat'ta yetiştirilmek üzere görev yapacakları illeri tercih edecek.
 
Evrakta tahrifat yapanların başvuruları geçersiz sayılacak
 
Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvurular ve bu başvurulara ilişkin Elektronik Başvuru Formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler vasıtasıyla il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak. Elektronik Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgilerden adaylar sorumlu olacak. Elektronik Başvuru Formu haricinde veya süresi dışında yapılan, il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanmamış, atama alanı ve mezun olduğu yüksek öğretim programı yanlış girilerek yapılan başvurular ile başvuru şartlarını taşımadığı halde gerçeğe aykırı belgeyle ya da beyanda bulunarak, evrakta tahrifat yaparak, gerçek durumunu gizleyerek yapılan başvurular geçersiz sayılacak; varsa yapılmış olan atamalar iptal edilecek.
 
Adaylar en fazla 40 tercih yapacak
 
Aday öğretmenliğe veya öğretmenliğe atama başvurusunda bulunacaklar, en fazla 40 eğitim kurumunu tercih edebilecek. Adaylar tercih dışı seçenek olarak; "tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum" veya "tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum" seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecek. Tercihlerine atanamayan adaylardan "tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum" seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacak.
 
İlk atama ve milli sporcu kapsamında aday öğretmen olarak atanacaklar, birinci aşamada en fazla 40 eğitim kurumu, ikinci aşama başvurularında ise yetiştirilmek istedikleri en fazla 10 il tercihinde bulunacak.
 
Atamalar, 11 Şubat'ta elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Aday öğretmenlerin yetiştirilmek üzere il emrine atamaları 19 Şubat'ta yapılacak, ildeki görev yerleri ise 25 Şubat'ta valiliklerce belirlenecek.
 
MEBBİS Kullanıcısı:
 
Giriş sayfasında hali hazırda kullandıkları MEBBİS kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yapabilirler. MEBBİS Kullanıcıları direkt modül içerisinden de yardım masasına ulaşabilirler. Bunun için MEBBİS içerisinde iken, ilgili modülün araç çubuğunda yer alan “Yardım Masası" simgesine tıklayarak direkt sisteme giriş yapabilir, ilgili modül kodu ve ekran kodu yardım masasına aktarılır.
 
MEBBİS Kullanıcısı İçin Talep Oluşturma:
 
Sisteme giriş yapan kullanıcı en soldaki “ANA MENÜ" bölümünden “Sorun Bildir" bağlantısını seçer. 2. Açılan bölümde sol taraftan ilgili birimin altından modül/sistem seçilir. Bu alan zorunludur. 3. Taleple ilgili açıklamalar kısa ve net bir şekilde girilir. (2000 karakter sınırı vardır.) Bu alan zorunludur. 4. İletişim bilgileri alanından “Ekle" düğmesinden iletişim bilgileri eklenir. İletişim bilgilerinden e-posta adresini girmek zorunludur. İletişim bilgileri sistemi ilk kullanımda eklenir, diğer kullanımlarda var olan iletişim bilgileri sistem tarafından otomatik olarak yüklenir. 5. Talep ile ilgili dosya(lar) eklenmek istenirse “TALEP İLE İLGİLİ DOSYALAR" alanından “Dosya Seç" düğmesi kullanılarak dosya seçildikten sonra “Ekle" düğmesine basılır. Dosya yükleme işlemi başarılı ise listeye eklenir. Birden fazla dosya yüklemek mümkündür. Her dosya için bu işlem tekrarlanmalıdır. Eklenebilecek dosya türleri “docx,doc,ppt,bmp,png,xls,pdf,txt,jpeg,jpg,pps,rar,zip" olup, azami dosya boyutu her dosya için 5 MB(megabayt) tır. En fazla yüklenebilecek dosya sayısı 10 dur. 6. “Gönder" düğmesine tıklanarak talep ilgili birime gönderilir.
 
MEBBİS içinde bulunan modülleri:
 
-Devlet Kurumlari Modülü
-e-Yatırım İşlemleri
-Meis Modülü
-Meis Sorgu Modülü
-e-Alacak Modülü
-e-Burs Modülü
-Evrak Modülü
-Tefbis
-Kitap Seçim Modülü
-Döner Sermaye Modülü
-EgiTek Sınav Modülü
-Sosyal Tesis Modülü
-e-Mezun
-İlköğretim Kurum Standartları Modülü
-Özel MTSK Modülü
-Özel Öğretim Kurumları Modülü
-Özürlü Birey Modülü
-RAM Modulu
-TKB Modülü
-Performans Yönetim Sistemi
-MEB İnternete Erişim Modülü
-Öğretmenevi Faaliyet Modülü
-Faaliyet Modülü
-Yönetici Modülü
-Okul Gelişim Programı Modülü
-Mal,Hizmet ve Yapım Harcamaları
MEBBİS Hizmetleri:
-e-Okul
-e-Akademi
-Halk Eğitim
-Açık Öğretim Kurumları
-e-Yurt
-e-Taşınır
 
15-18 ŞUBAT'TA İLLER TERCİH EDİLECEK
 
Öğretmen atama başvurularında adaylar sadece bir alana başvuruda bulunabilecek. Başvurular, elektronik ortamda alınacak. Bu kapsamda, başvuru sayfası 'ilk atama', 'yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama' ve 'milli sporcuların ataması' şeklinde düzenlendi. Adaylar başvurularını durumlarına uygun atama çeşidini seçerek http://mebbis. meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinden yapabilecek. İlk atama ve milli sporcuların atanması kapsamında aday öğretmen olarak atanacakların başvuruları iki aşamalı olarak alınacak. İkinci aşamada ise 15-18 Şubat'ta görev yapacakları iller tercih edilecek.
 
STAJ YAPACAK OLAN ÖĞRETMENLER
 
Atamalar, 11 Şubat'ta elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Aday öğretmenlerin il emrine atamaları 19 Şubat'ta yapılacak, görev yerleri ise 25 Şubat'ta belirlenecek. Öğretmen adayları bir yıl boyunca staj yapacak.
 
ŞUBAT ATAMA BAŞVURULARI ELETRONİK ORTAMDAN YAPILACAK
 
Öğretmen atama başvurusu nasıl yapılır? Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, atanabilecekleri alan için öngörülen KPSS sonucu esas alınmak üzere sadece bir alana başvuruda bulunabilecek. Başvurular, elektronik ortamda alınacak. Bu kapsamda, başvuru sayfası "ilk atama", "yeniden atama ve kurumlar arası yeniden atama" ve "milli sporcuların ataması" şeklinde ayrı ayrı düzenlendi. Şubat 2016 öğretmen atama başvuru ekranı Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinde yapılacak olan başvurular haberimizde bulunan linkten ya da MEB ilkatama. meb.gov.tr ve mebbis.meb.gov.tr'den ekranlarından yarın aktif olacak. Şubat 2016 öğretmen atama ilk başvuru yapacak olan adaylar ilkatama.meb.gov.tr'den online başvuru yapacaklar.
 
Adaylar durumlarına uygun atama çeşidini seçerek http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr adreslerindeki “Elektronik Başvuru Formunu" kullanarak yapacak. İlk atama ve milli sporcuların atanması kapsamında aday öğretmen olarak atanacakların başvuruları iki aşamalı olarak alınacak. Adaylar, 2-8 Şubat'ta ilk başvuru kapsamında eğitim kurumu tercihi yapacak, ikinci aşamada ise 15-18 Şubat'ta yetiştirilmek üzere görev yapacakları illeri tercih edecek.
 
Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvurular ve bu başvurulara ilişkin Elektronik Başvuru Formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekâlet verecekleri kişiler vasıtasıyla il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak. Elektronik Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgilerden adaylar sorumlu olacak. Elektronik Başvuru Formu haricinde veya süresi dışında yapılan, il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanmamış, atama alanı ve mezun olduğu yükseköğretim programı yanlış girilerek yapılan başvurular ile başvuru şartlarını taşımadığı halde gerçeğe aykırı belgeyle ya da beyanda bulunarak, evrakta tahrifat yaparak, gerçek durumunu gizleyerek yapılan başvurular geçersiz sayılacak; varsa yapılmış olan atamalar iptal edilecek.
 
MEBBİS öğretmen ve öğrenci giriş ekranını haberimizden görebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından geliştirilen modül ile öğrenciler ve öğretmenler başvuru işlemlerini ya da sınavlar hakkındaki bilgilerini gerçekleştirebiliyorlar. Peki Mebbis öğretmen girişi nasıl yapılır? Öğretmenler için ilk atama başvurularının tamamlanmasının ardından şimdi de atamalar yapılacak. MEBBİS üzerinden atama sonuçları öğrenilebilecek.
Haberlerinizi Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.