banner526

banner535

Matematik seçmeli ders mi olacak?

MEB merak edilen konuyla ilgili açıklama yaptı

Eğitim 20.05.2019, 20:29
Matematik seçmeli ders mi olacak?

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB), ortaöğretim  tasarımında matematik dersinin 9, 10, ve 11. sınıflarda ortak ders grubunda  bulunduğu belirtilerek, "Yani her öğrencinin almak zorunda olduğu bir derstir." açıklaması yapıldı. 

Ziya Selçuk Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığından, ortaöğretim tasarımındaki ders detaylarına  ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Ortaöğretim tasarımında matematik dersinin 9. 10. ve 11. sınıflarda  ortak ders grubunda olduğu bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yani her öğrencinin almak zorunda olduğu bir derstir. 12. sınıfta ise  matematik, disiplinler üstü kariyer dersi olarak yapılandırılmış ve matematik  ağırlıklı dersler grubu başlığı açılmıştır. Aynı zamanda öğrencimiz hangi alandan  ders seçerse seçsin matematik bilgisini kullanmak durumunda kalacaktır. Sosyal  bilimler ve fen bilimleri alanından da matematikle ilgili entegre bir çok alan  bulunmaktadır. 12. sınıfta öğrencilerimize matematik, fen ve sosyal bilimlerde  kendi alanlarında derinleşme imkanı sunuyor ve onları hayata hazırlıyoruz."

Açıklamada, lisedeki tüm sınıf düzeylerindeki derslerle ilgili detaylı  bilgiler de paylaşıldı.

Buna göre, 9. sınıflarda ders sayısı 8 olacak. 9. sınıfta tüm  öğrenciler, Türk dili ve edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil,  matematik uygulamaları, doğa bilimleri deneyimi, sosyal bilimler deneyimi olmak  üzere 6 dersi zorunlu olarak alacak.

Ayrıca seçmeli ders grupları olan "sanat ve spor grubu" ve "ilgi alanı  dersleri" grubundan birer ders seçilecek.

10. ve 11. sınıflarda ders sayısı 10 olacak

10. sınıflarda ise ders sayısı 10 olacak. Öğrenciler, Türk dili ve  edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, bilgi kuramı, yabancı dil grubu,  matematik grubu, fen bilimleri grubu, sosyal ve beşeri bilimler grubu  derslerinden en az birer tane almak zorunda olacaklar.

Ayrıca, geri kalan 3 dersin tamamı, zorunlu tercih grubundan veya  ilgiye bağlı seçmeli derslerden alınabilecek.

11. sınıflarda da ders sayısı yine 10 olacak. Öğrenciler, Türk dili ve  edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, bilgi kuramı, yabancı dil grubu,  matematik grubu, fen bilimleri grubu, sosyal ve beşeri bilimler grubu  derslerinden en az birer tane almak zorunda olacaklar.

Ayrıca, geri kalan 3 dersin tamamı zorunlu tercih grubundan veya  ilgiye bağlı seçmeli derslerden alınabilecek.

Lise 12. sınıflarda ise ders sayısı 7 olarak belirlendi.

Son sınıf öğrencileri; Türk dili ve edebiyatı, T.C. İnkılap tarihi ve  Atatürkçülük ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini zorunlu olarak alacak;  ayrıca disiplinler üstü kariyer dersleri olan yabancı dil grubu, matematik  ağırlıklı dersler grubu, fen ve teknoloji ağırlıklı derslik grubu, sosyal ve  beşeri bilimler ağırlıklı dersler grubu, sanat ve teknoloji ağırlıklı dersler  grubundan 4 ders seçecek.

"HİÇBİR ÖĞRENCİNİN MATEMATİK DERSİ ALMADAN BİR ÜST SINAVA GEÇMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretimde  matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan içeriklerin dolaştığını  belirterek, "Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi  mümkün değildir. Bu kadar net. Buna rağmen aksini iddia varsa nedenlerini  konuşmaya gerek yok." ifadesini kullandı. 

Bakan Selçuk, Twitter hesabından İstanbul'da tanıtımını yaptığı,  liselerde uygulanacak yeni eğitim modeline ilişkin paylaşımda bulundu.

Ortaöğretimde matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan  içeriklerin dolaştığını vurgulayan Selçuk, "Hiçbir öğrencinin matematik dersi  almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değildir. Bu kadar net. Buna rağmen aksini  iddia varsa nedenlerini konuşmaya gerek yok." açıklamasını yaptı.

YSK AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Ortaöğretim Tasarım  Tanıtım Toplantısı'nda, ortaya konulan tasarımla üniversiteye giriş sınavı  arasındaki bağlantıya dikkat çektiği ve ihtiyaç duyulan değişim sürecinin  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile yapılacak istişarelerle ilerleyeceğini ifade  ettiği bildirildi. 

Milli Eğitim Bakanlığından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS)  2024'ten önce değişiklik olabileceği yönündeki bazı haberler üzerine  bilgilendirme yapıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakanımız Ziya Selçuk, Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı'nda  ortaya konulan tasarımla üniversiteye giriş sınavı arasındaki bağlantıya dikkat  çekmiş ve ihtiyaç duyulan değişim sürecinin YÖK ile yapılacak istişarelerle  ilerleyeceğini ifade etmiştir.

Söz konusu açıklamada, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin  değişimin en erken 2024 yılında ortaöğretim tasarımıyla uyumlu olarak ele  alınabileceği açıkça vurgulanmış olup bu tarihten önce üniversite sınavında  değişiklik olacağına dair bir ifade kullanılmamıştır."


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@