Maliye eski öğrencilerin peşine düştü

Maliye Bakanlığı, bütçenin sekiz aylık dönemde 8.5 milyar lira açık vermesi üzerine eski alacakların peşine düştü. Sadece Ankara’da 800 bin kişiye mektup göndererek borçlarını ödemelerini istedi. YURTKUR’dan kullanılan harç ve öğrenim kredileri başta olma

Eğitim 29.09.2012, 10:46
Maliye eski öğrencilerin peşine düştü

Maliye Bakanlığı, bütçenin sekiz aylık dönemde 8.5 milyar lira açık vermesi üzerine eski alacakların peşine düştü. Sadece Ankara’da 800 bin kişiye mektup göndererek borçlarını ödemelerini istedi. YURTKUR’dan kullanılan harç ve öğrenim kredileri başta olmak üzere 15-20 yıl önce doğmuş bazı borçlar için mektup gönderildi.

Bütçe açığını kontrol altında tutmak için yoğun bir çaba içerisine giren Maliye, geçmiş yıllarda doğup da bugüne kadar tahsil edilememiş kamu alacaklarının tahsili için seferber oldu. 1 Ağustos 2012 tarihi itibarıyla 50 liradan fazla borcu bulunanlar için sadece Ankara’daki vergi daireleri tarafından 800 bin kişiye borçlarını ödemeleri çağrısıyla mektup gönderildi.

ZAMAN AŞIMI İŞLEMİYOR

Veraset ve intikal vergisi borcu olduğuna dair mektup gönderilen bir mükellefe vergi dairesine gittiğinde, 17 yıl önce ödemiş olduğu öğrenim kredisi borcunun bir taksitini eksik yatırdığı bildirildi. O tarihte 50 lira olan taksit için gecikme faizleriyle birlikte çıkartılan toplam borç miktarı ise 1.250 liraya ulaştı.

Amme Alacakları Kanunu’nun 102. maddesine göre, amme alacaklarında zamanaşımı süresi beş yıl. Yani bir borç, doğduğu tarihten itibaren beş yıl içerisinde ödenmezse zamanaşımına uğruyor. Maliye ise bu süre dolmadan kişiye tebligat yapılmışsa zamanaşımının donduğunu öne sürüyor

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@