kebir reklamı

KTÜ'de en çok o ülkeden öğrenci var

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) 92 farklı ülkeden gelen öğrenciler ders görürken, hem başarı hem de yoğunluk bakımından İranlı öğrenciler ilk sırayı alıyor.İlk yabancı öğrenci alımına 1970 yılında başlanıldığı KTÜ’de 1990 yılından itibaren dijital

KTÜ'de en çok o ülkeden öğrenci var

banner197

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) 92 farklı ülkeden gelen öğrenciler ders görürken, hem başarı hem de yoğunluk bakımından İranlı öğrenciler ilk sırayı alıyor.
İlk yabancı öğrenci alımına 1970 yılında başlanıldığı KTÜ’de 1990 yılından itibaren dijital ortamda kayıt tutulurken, 2014 yılı itibariyle öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı bin 76 olarak gerçekleşti.

1990 yılından bugüne kadar KTÜ'den mezun olan yabancı uyruklu öğrenci sayısı 735 olarak kayıtlara geçerken, KTÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı kayıtlarına göre ilk yabancı uyruklu öğrenci sayısı 1990 yılında 4, 1991 yılında 7, 1992 yılında 24 olarak gerçekleşti. İlk gelen ülkeler ise KKTC, Özbekistan, Azerbaycan ve Kazakistan öğrencileri oldu.

2010 yılında 496, 2011’de 591, 2012’de 754, 2013’de 935, 2014’de ise bin 76 yabancı uyruklu öğrenci KTÜ’ye kayıt yaptırırken bunlar arasında Almanya, ABD, Angola, Bosna, Burundi, Cezayir, Etiyopya, Fas, Gana, Hollanda, İngiltere, Kamerun, Kenya, Kongo, Letonya, Moğolistan, Malawi, Mısır, Myanmar, Pakistan, Papua Yeni Gine, Ruanda, Rusya, Senegal, Somali, Tacikistan, Tayland, Ukrayna, Ürdün, Yemen, Zambia) gibi ülkeler yer alıyor.

En fazla öğrencinin geldiği ülke sıralaması ise İran ilk sırayı alırken, bu ülkeleri Azerbaycan, Türkmenistan, Afganistan, Gürcistan, Suriye, Kırgizistan, Almanya, Endonezya, Moğolistan, Litvanya ve Somali takip ediyor.

Öğrencilerin en fazla tercih yaptıkları bölümler ise Diş Hekimliği, Eczacılık, Eğitim Fakültesi /Bilgisayar Öğretim Teknolojileri ve eğitimi, Öğretmenlik Bölümleri vb), Fen Fakültesi (Matematik-Fizik-Kimya-Biyoloji), Mühendislik Bölümleri (İnşaat , makine, mimarlık gibi), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bölümleri, İlahiyat Fakültesi (özellikle son yıllarda), Tıp Fakültesi geliyor.

Bazı öğrenciler yüksek lisans ve doktora yaparken inşaat başta olmak üzere mühendislik alanlarında toplanmış durumda.

En başarılı ülkeler ise diploma notlarına göre sıraladığımızda ilk 100 içerisinde, İranlı öğrenciler öne çıktığı gözlenirken aralarda Türkmenistan, Kazakistan, Afganistan, Azerbaycan gibi ülkeler yer aldığı ancak her ülkeden en az bir öğrenci diploma notu yüksekler arasında yer aldığı belirtildi.

Kalkınma Bakanlığı tarafından 27 Nisan 2015 tarihinde "Yükseköğretimin Uluslararasılaşması Çerçevesinde Türk Üniversitelerinin Uluslararası Öğrenciler İçin Çekim Merkezi Haline Getirilmesi Araştırma Projesi Raporu" yayımlanmış olup bu rapora göre yabancı uyruklu öğrenci sayısına göre KTÜ, tüm devlet ve vakıf üniversiteleri arasında 18. sırada, Trabzon ili ise tüm iller arasında 14. sırada, yer aldığı kaydedildi.
Öte yandan 2 Mayıs 2015 günü 2015 yılı KTÜ Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı yapılırken, üniversite tarafından yapılan sınav, Ankara, İstanbul, Trabzon, Bakü, Münih, Köln, Brüksel, Urumiye, Tahran, Almaata, Bişkek, Riyad ve Cidde'de gerçekleştirildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.