Eğitimde büyük değişiklik: 2019'da sona eriyor

MEB Bakanlık Müsteşarı 2019 Yılında eğitimde büyük bir değişiklik yapacaklarını bildirdi.

Eğitim 24.05.2017, 19:32 24.05.2017, 19:45
Eğitimde büyük değişiklik: 2019'da sona eriyor
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 2019'da Türkiye'nin tamamında ikili eğitime son verileceğini ve tam gün eğitime geçileceğini belirterek, "Okullarımız, normal eğitim öğretim bittikten sonra derslik ihtiyacı olan, kurs açmak isteyen halk eğitim merkezlerimizin ortak kullanımına sunulacak." dedi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre Müsteşar Tekin, Yunus Emre Kültür Merkezi'nde Keçiören Halk Eğitim Merkezi tarafından gerçekleştirilen yıl sonu sergisinin açılışında konuştu.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren halk eğitim merkezlerinin çalışmalarına değinen Tekin, şunları söyledi:

"Türkiye ile Finlandiya'nın eğitim sisteminin genellikle karşılaştırıldığını müşahede ediyoruz. Oysa sadece halk eğitim merkezlerinde yılda kaç kez kurs açtığımızı ve kaç kursiyerin bu kurslara katıldığını bilseler bu kıyaslamayı yapmaktan vazgeçerler. Çünkü Finlandiya'nın eğitim sistemi içerisinde yaklaşık 500 bin öğrencisi bulunuyor. Oysa normal örgün eğitme devam eden öğrencilerin dışında bizim sadece bu yıl 7 milyon 200 bin kursiyerimiz var."

Halk eğitim merkezlerinde akla gelebilecek her konuda kurs açtıklarına işaret eden Tekin, toplam 3 bin 586 kursun tamamının Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onayından geçerek, uygulandığını kaydetti.

Tekin, tam gün eğitime yönelik çalışmalarla ilgili de şu bilgileri verdi:

"Tam gün eğitime geçeceğiz. Okullarımız, normal eğitim öğretim bittikten sonra derslik ihtiyacı olan, kurs açmak isteyen halk eğitim merkezlerimizin ortak kullanımına sunulacak. Halk eğitim merkezleri şu anda okullarımızdan sınırlı derecede yararlanıyor. Ancak okullarımızın halk eğitim merkezlerimizin kullanımına açılmasıyla birlikte halk eğitim merkezleri daha büyük bir rahatlığa kavuşacak. İnşallah 2019 yılında Türkiye'nin tamamında ikili eğitime son vermiş olacağız."


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
mmnckrgl 4 yıl önce
sorunda bu zaten: 2milyon 700 bin kursiyerden kaç tanesine nitelikli bi eğitim verebildin, kaç tanesini işinin ustası meslek sahibi yapabildin, kaç tane uluslararası başarılı sporcu, kaç tane sanatçı yetiştirdin. hep kağıt üzerindeki sayılar, hep nicelik. kim halk eğitimden aldığı bir sertifikayı başarılı bir referans olarak gösterebilir, sen bunlarla övünmeye bak. yetmezmiş gibi eğitimde finlandiyadan daha iyi olduğunu ima et. kaldı ki PİSA sonuçlarına göre finlandiya bile artık gerilerde kaldı.
Büyük değil ÇOOOOk BÜYÜK 4 yıl önce
Teessüf ederiz sayın editör, böyle bir habere "eğitimde büyük değişiklik" diyerek küçültme lütfen. ÇOOOOK BÖÖÖYYYÜÜÜÜK" yazalım lütfen. sayın müsteşar eğitimimize çağ atlatacak hedefler peşinde sen küçült
halim 4 yıl önce
turkiyede ogretmenlere sorun , egitimin ne hale getirildigini . yahu bilimi , tiyatrosu sanati , sporu olmayan egitim sistemi olurmu?
her tarafi imam doldurdunuz be . her taraf imam kokuyor.
murat başkan 4 yıl önce
sorun bence eğitim sistemi değil de eğitim için öğretmen yetiştiren fakülteler. Bu kurumlar boş,yeni gelişmelerden bihaber...Ayrıca halk eğitime katılan kursiyerler eğitim için malzeme fiyatlarını pahalı bulunca alın size eğitim ...Kısaca eğitimden önce koşullar sorgulansa herşey yoluna girecek

Gelişmelerden Haberdar Olun

@