kebir reklamı

Eğitimde acı tablo!

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi bünyesinde 2003’te Prof. Dr. Üstün Ergüder’in direktörlüğünde çalışmaya başlayan Eğitim Reformu Girişimi (ERG), her yıl hazırladığı Eğitim İzleme Raporları’nın dördüncüsünü kamuoyuyla paylaştı. Türkiye eği

Eğitimde acı tablo!

banner197

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi bünyesinde 2003’te Prof. Dr. Üstün Ergüder’in direktörlüğünde çalışmaya başlayan Eğitim Reformu Girişimi (ERG), her yıl hazırladığı Eğitim İzleme Raporları’nın dördüncüsünü kamuoyuyla paylaştı. Türkiye eğitim sisteminin en öncelikli sorunu; öğrencilere “öğrenme ve düşünme” becerileri kazandıramaması ve uluslararası testlerde alınan kötü sonuçlar olarak belirlendi. Raporda çarpıcı tespitler var

İSTANBUL’DA 100 ÇOCUKTAN 27’Sİ ANAOKULUNA GİTMİYOR

Okul öncesi ve ilköğretime katılımın artması memnuniyet verici ancak özellikle okul öncesinde iller arası eşitsizlik giderilmeli.

Okul öncesi eğitimin zorunlu olduğu il sayısı bu yıl 25 il eklenerek 57’ye çıkarıldı. Okullaşma oranı 4-5 yaş grubunda yüzde 38.5’ten yüzde 43.1’e çıktı. Ancak okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma politikalarında yeterli kamu kaynağı kullanılmadığı için sosyal, ekonomik ve coğrafi olarak özellikle en olumsuz koşullardaki 6 ildeki (Ağrı, Gaziantep, Hakkâri, İstanbul, Mardin, Şırnak) çocuklar dışlanıyor.

İstanbul’da okul öncesi eğitim çağında (5-6 yaş) her 100 çocuktan 27’si okul öncesi eğitime gitmiyor.

Eğitime bütçeden ayrılan pay yüzde 4’ten 3.9’a geriledi. 2013’te 3.8’e gerilemesi bekleniyor. Oran yüzde 6’ya çıkmalı.

İLKÖĞRETİM ÇAĞINDA YAKLAŞIK 70 BİN ÇOCUK OKUL DIŞINDA KALDI

İlköğretimde okullaşma oranı (6-13 yaş grubu) 2009-2010’da kızlarda yüzde 97.8 iken 2010-2011’de bu oran yüzde 98.2’ye çıkıyor. Erkeklerde okullaşma oranı önceki yıl yüzde 98.5 iken bu yıl yüzde 98.6’ya yükseliyor. Okullaşma oranında 0.2 puanlık artışla 98.4 oranı yakalanıyor.

İlköğretim çağında olup okula gitmeyen çocuk sayısı 70 bine inerken, devamsızlık yine ciddi sorun.

ÖĞRENCİLERİN 3’TE 1’İ DEVAMSIZ MESLEK LİSELERİNDE ORAN ARTIYOR

Ortaöğretim kurumları incelendiğinde devamsızlık oranlarında kız ve erkeklerin toplamı bir önceki yıl yüzde 49 iken yüzde 33.1’e geriliyor. Devamsızlık meslek liselerinde daha da artarak kızlarda 26.6’ya erkeklerde ise 42.4’e kadar yükseliyor.

15 YAŞINDAKİ ÖĞRENCİLERİN YARISI BASİT PROBLEM BİLE ÇÖZEMİYOR

Türkiye’de 15 yaşındaki öğrencilerin yüzde 42’si basit matematik problemlerini çözemiyor. Yani 252’yi 14’e bölemeyen, hatta bunu düşünemeyen öğrenciler bile var. 2006’da bu oran yüzde 52’ydi. 2009’da yüzde 42’ye düştü, 2 yıldır da değişmedi. 34 OECD ülkesi arasında ancakMeksika ve Şili’yi geçerek 32. olabiliyoruz.

8’inci sınıfta verilen Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi dersleri, öğrencilerin SBS’ye hazırlanması nedeniyle ciddiye alınmıyor.

KIZLARIN%66’SI, ERKEKLERİN%72’Sİ ORTAÖĞRETİMDE KAYITLI

Türkiye’de ortaöğretim çağındaki kızların yüzde 66’sı, erkeklerin ise yüzde 72’si bir ortaöğretim kurumuna kayıtlı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.