Bakanlık açıkladı: KYK yurt başvuruları başlıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar  Kurumuna bağlı yurtlara başvuruların 14 Ağustos'ta başlayacağı ve 20 Ağustos gece yarısına kadar "e-devlet" üzerinden gerçekleştirilebileceği bildirildi.

Eğitim 11.08.2017, 12:57 11.08.2017, 13:08
Bakanlık açıkladı: KYK yurt başvuruları başlıyor
Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2017-2018  öğretim yılında ilk kez herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri, herhangi bir yükseköğretim kurumunda  eğitimine devam eden ara sınıf öğrencileri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde  (KKTC) eğitim gören öğrencilerin yurt başvuruları 14 Ağustos'ta başlayacak.

Üniversiteli gençlerin barınma için öncelikli tercihi olan KYK  yurtlarına başvurular, 20 Ağustos gece yarısına kadar "e-devlet" üzerinden  herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirilebilecek.

Başvuruya ilişkin ayrıntılı bilgiye "yurtkur.gsb.gov.tr" adresli web  sitesinde bulunan başvuru kılavuzundan ulaşılabilecek.

Ara sınıf öğrencileri de yurt başvurusu yapabilecek

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından bilgilerinde değişiklik  olan öğrenciler, başvuru süresinin sonuna kadar bilgilerini yine "e-devlet" üzerinden güncelleyebilecek.

Yurt başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek  Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca 11 farklı kamu kurum ve kuruluşlarınca  araştırılacak. Başvuru sonuçları KYK'nın kurumsal internet sitesi  "yurtkur.gsb.gov.tr" üzerinden duyurulacak. Ara sınıf öğrencileri de yurt  başvurusu yapabilecek.

KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için ara sınıf öğrencileri de  başvurabilecek. 30 Haziran'dan önce herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt  yaptıran ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri de ara sınıf  olarak 14-20 Ağustos tarihleri arasında yurt başvuru işlemlerini yapabilecek.


Öğrenim bilgileri "e-devlet" üzerinden kontrol edilmeli

Yurt başvuruları, "e-devlet"te yer alan öğrenim bilgilerine göre  alınacağı için öğrencilerin "e-devlet"teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması  önem taşıyor. Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için  öncelikle "e-devlet"e girerek okul ve bölüm bilgilerini kontrol etmeleri,  bilgilerinde hata olan öğrencilerin, üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri  gerekiyor.

Bilgilerinde yanlışlık olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan  gerçekleştirebilecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan  öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

Başvurular "e-devlet" üzerinden alınacağı için, "e-devlet" şifresi  olmayan öğrencilerin kimliğiyle birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka  "e-devlet" şifresi almaları veya diğer "e-devlet" giriş yöntemlerine sahip  olmaları gerekiyor.

Özel ve öncelikli durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin, yurt  barınma hakkı kazandıktan sonra ilgili belgeyi yurt müdürlüklerine teslim  etmeleri gerekiyor. İlgili belgenin ibraz edilmemesi durumunda öğrencinin yurt  hakkı geçersiz sayılacak.


 Yabancı uyruklu öğrencilerin yurt başvuruları

2017-2018 öğretim dönemi için 30 Haziran'dan sonra bir yükseköğretim  programına kayıt yaptıran/yaptıracak, yatay/dikey geçiş öğrencileri, ek  kontenjanla yerleşecek öğrenciler,  özel yetenek sınavıyla yerleşecek öğrenciler,  yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle Türkiye'ye kendi imkanlarıyla gelen  yabancı uyruklu öğrencilerin yurt başvuruları, ileri bir tarihte alınacak.  Başvuru ile ilgili tüm bilgilere, "yurtkur.gsb.gov.tr" adresinden ulaşılabilecek.

Burs ve kredi başvuruları ise yurt başvuru ve kayıt işlemlerinin  sonlanmasının ardından, ilerleyen tarihlerde kamuoyuna duyurulacak.

 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@