Avrasya Üniversitesinde Cumhuriyet Konferansı

Avrasya Üniversitesi'nde “Cumhuriyete Doğru” konulu konferans düzenlendi.

Avrasya Üniversitesinde Cumhuriyet Konferansı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılı nedeniyle Avrasya Üniversitesi Ömer Yıldız Yerleşkesi Konferans Salonunda “Cumhuriyete Doğru” konulu konferans düzenlendi. Konferansa Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu ve Prof. Dr. Yavuz Özoran, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen konferansın açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Özoran yaptı. Özoran ‘’Milli günlerimiz bizlere millet olma bilincini arttıran, aynı şuurla aynı İlke etrafında birleşmemizi sağlayan değerli günlerdir. Cumhuriyetimizin 95. Yıldönümünde tekrar bir aradayız. Bugünün Türk milleti için önemi çok farklıdır. Çünkü bugün bir yönetim şeklini değiştirip yerine ulus egemenliğine akıl ve bilim temeline oturtulmuş, çağdaş bir yönetim şekli olan Cumhuriyet rejimi getirilmiştir. 19 Mayıs 1919 da Atatürk’ün Samsuna çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 29 Ekim 1923 tarihinde ‘’Türk milletinin karakterine, adetlerine en uygun olan idare Cumhuriyet idaresidir’’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyetin en büyük erdemi Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesidir.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Dr. Öğr. Üyesi Levent Kalyon ise ‘’ Mustafa Kemal ve arkadaşları, devrimlerini belli bir sınıfın çıkarlarını koruma, Avrupa’nın isteklerini ön planda tutma ya da olağanüstü bir durumu geçiştirme amacıyla değil de halk için bugünü ve yarını düşünerek yapmışlardır. Zira Türkiye’de cumhuriyetin ilk yılları yani emekleme dönemlerinde; Rusya’da Stalin, Almanya’da Hitler, İtalya’da Mussolini gibi diktatörlerin halk adına deyip de halklarını felaketlere sürükledikleri, kendi kişisel hırslarını halkın istekleri gibi sundukları yıllardır. Bizlerin en büyük görevi, cumhuriyetin nimetlerini özümseyerek, getirilerini gelecek neslimizi iyi bir şekilde aktarmak olmalıdır.

Avrasya Üniversitesinde Cumhuriyet Konferansı

Avrasya Üniversitesinde Cumhuriyet Konferansı

Avrasya Üniversitesinde Cumhuriyet Konferansı
 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner426

banner432

banner454

banner443

banner441

banner393