Affedilenlere tecil yolu!

Üniversite öğrencilerine ''af'' olanağı tanıyan yasa hükümlerinden yararlanarak ilişiklerinin kesildiği okullara başvuruları kabul edilen ve öğrenim/sınav hakkı tanınan yükümlülerin askerlikleri, bu haklarını kullanacakları süre kadar ertelenebilecek. Mil

Eğitim 07.11.2008, 18:05
Affedilenlere tecil yolu!
Üniversite öğrencilerine ''af'' olanağı tanıyan yasa hükümlerinden yararlanarak ilişiklerinin kesildiği okullara başvuruları kabul edilen ve öğrenim/sınav hakkı tanınan yükümlülerin askerlikleri, bu haklarını kullanacakları süre kadar ertelenebilecek.

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliğinden yapılan yazılı açıklamada, ''Geçici 56. madde hükümlerinden yararlanarak ilişiklerinin kesildiği okullara başvuruları kabul edilen ve öğrenim/sınav hakkı tanınan yükümlülerin askerlikleri, bu haklarını kullanacakları süre kadar ertelenebilecektir'' denildi.

Bu süre sonunda, yükseköğretim kurumlarınca öğrenciliğe intibakları yapılan yükümlülerin askerlik işlemlerinin, 1111 sayılı Askerlik Kanunu'nun 35/c maddesi gereğince 29 yaş sonunu geçmemek üzere ertelenebileceği ifade edilen açıklamada, 29 yaşından büyük olanlarla bu süre sonunda 29 yaşını tamamlamış olanların öğrenciliğe intibakları yapılmış olsa dahi öğrencilikleri nedeniyle askerliklerinin ertelenemeyeceği kaydedildi.

Geçici 56. madde hükümlerinden yararlanarak, ilişiklerinin kesildiği üniversitelere başvuran yükümlülerden, yoklama kaçağı veya bakaya olarak arananların işlemlerini tamamlatmaları için yükseköğretim kurumlarından aldıkları belgelerle birlikte, ikametlerine yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat etmeleri gerektiği belirtildi.

Açıklamada, konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye (http:www.asal.msb.gov.tr) internet adresinden ulaşılabileceği de bildirildi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@