47 bin öğretmen kaybedecek..!

 Tayinlere başvurmak isteyen öğretmenlerde 31 Mayıs itibarıyla 1 yıllık çalışma zorunluluğu aranıyor. Geçen yıl haziran, temmuz ve ağustos olmak üzere 3 kez öğretmen ataması yapıldı. Haziranda 28 bin 627, temmuzda 6 bin 472 ve ağustosta 11 bin 475 öğretme

Eğitim 18.06.2012, 09:24
47 bin öğretmen kaybedecek..!

 

Tayinlere başvurmak isteyen öğretmenlerde 31 Mayıs itibarıyla 1 yıllık çalışma zorunluluğu aranıyor.

 

Geçen yıl haziran, temmuz ve ağustos olmak üzere 3 kez öğretmen ataması yapıldı. Haziranda 28 bin 627, temmuzda 6 bin 472 ve ağustosta 11 bin 475 öğretmen atandı. Toplamda 47 bini bulan öğretmenlere, 1 Eylül'de göreve başlayacakları söylendi. Ancak araya Ramazan Bayramı tatilinin girmesi nedeniyle 5 Eylül ile 15 Eylül arasında göreve başlatıldı.

 

Dolayısıyla 1 yıllık süreyi doldurmadıkları için eş durumu tayin ine başvuramıyor. Bu durum, binlerce öğretmenden kiminin 5 gün, kiminin 15 günlük süre nedeniyle ailesinden 1 yıl daha uzak kalmasına yol açacak.

 

Eğer bakanlık yeni bir düzenlemeye gitmezse 31 Ağustos şartı nedeniyle başvuramayacak olan öğretmenler, 1 yıl daha beklemek zorunda kalacaklar. Böylece ancak 2 yılın ardından eş durumu tayini için başvurabilecekler.

 

Özellikle 5, 10, 15 günlük farklar nedeniyle öğretmenlerin bir yıl daha eşlerinden ayrı kalacak olması, büyük tepkiye neden oluyor. Eşinden ayrı durumda olan bu öğretmenlerin bir bölümünün çocuğu var.

 

Bölünmüş aileler, çocuklar için de olumsuz sonuçlar doğruyor. Eğer eş durumu tayinlerinde 30 Ağustos yerine 15 Eylül baz alınsa hiçbir mağduriyet yaşanmayacak. Eş durumu tayini bekleyen öğretmenler, Bakanlığa çağrı yaparak adım atılmasını istiyor.

 

Öğretmen lerin feryadını duyun!

 

Sendikalar, bakanlığın bu konuda adım atmasını istiyor. Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, "Bu konuyu defalarca dile getirmemize ve toplu sözleşme masasına götürmemize rağmen ne hükümet ne de Milli Eğitim Bakanlığı dikkate almadı. 3-5 günle ailesinden, çoluk çocuğundan bir yıl daha uzak kalan öğretmenlerimizin feryadı artık duyulmalıdır." ifadelerini kullandı. Aktif Eğitimciler Sendikası Başkanı Osman Bahçe, öğretmenlerin bölünmüş aile yapısıyla verimli olamayacağını savundu. Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
maskeli 9 yıl önce

Bu öğretmenlerin sorunlarına getirilen çözümlerin binde biri İBF mezunları getirilse diye 2 yıldır ua ediyoruz ama maalesef sesimizi duyuran yok.. Adamlara senede 500 bin alım yapılıyor İBFye 500 bile değil.. Öyle ki bu ülkenin en fazla mezun veren bölümü ibf... Ama bu devlet gene yaranamıyor öğretmenlere...3 ay tatil onlara göre 2 ay 1 ay eğitim alıyokarmış.. Benim arkaşım öğretmen gidip çay kahve içiyolar annelerimizn yaptığı bildiğimiz gün yani... Yarıdan fazlasıda haftada 3 gübn çalışıyor iki günleri boş... Sabah 9 akşam 3 mesai saatlerii ...Öğle arasıda var tabiki.. Ek derse girdikleri zaman mesailerini alıyolar doğal olarak ve okul başşşlamadan önce eğitim harcı diye ödenek alıyolar.. Ama eşlerinden ayrı olan tek çalışan öğretmenler sanırm başka kamu kuruluşunda ailesinden uzakta kalan yok
...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@