4+4+4'te kritik gün: 20 Eylül

 Anayasa Mahkemesi, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve kamuoyunda ''4+4+4'' olarak bilinen yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP'nin açtığı davada 20 Eylül Perşembe günü kritik bir karar verecek. Mahkemenin alacağı olası bir iptal kara

Eğitim 17.09.2012, 09:55
4+4+4'te kritik gün: 20 Eylül

 

Anayasa Mahkemesi, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran ve kamuoyunda ''4+4+4'' olarak bilinen yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP'nin açtığı davada 20 Eylül Perşembe günü kritik bir karar verecek. Mahkemenin alacağı olası bir iptal kararı sistemi değiştirecek.
 
Anayasa Mahkemesinin CHP’nin başvurusu üzerine alacağı olası bir iptal kararı, yeni eğitim yılındaki uygulamalar açısından önem taşıyor.
 
CHP, İlköğretim yasasında değişiklik öngören kanunun bazı maddelerinin için dava açmıştı. 
 
CHP, ilkokula başlama yaşını çocuğun 5 yaşını bitirdiği yaşın Eylül ayında başlatması ve 66 aylıkların zorunlu olarak okula gönderilmesi, zorunlu eğitimin 4+4+4 olarak kademeli hale getirilmesi, ortaokulların, ilkokullarla veya liselerle birlikte de kurulabilmesi, imam hatip ortaokullarının kurulması, ortaokul ve liselerde Kuran ve Hz. Muhammed’in hayatının seçmeli ders olarak okutulmasına ilişkin hükümlerin iptalini istiyor.
 
CHP daha önce de yasanın yürütmesinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Başvuruda yasanın Meclis Eğitim Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında milletvekillerine söz hakkı verilmeyerek maddelerin oylandığına dikkat çekilmiş ve bu durumun Meclis İçtüzüğü ile Anayasa’ya aykırı olduğu ileri sürülmüştü. 
 
AYM, ise sadece “Son oylamanın öngörülen çoğunlukla yapılmaması” halinde şekil bakımından iptal kararı verilebileceğine dikkat çekerek başvuruyu reddetmişti. Mahkeme şimdi yasayla ilgili esas açısından karar verecek. 
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@