banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

2. üniversite sınavsız olacak!

Şimşek, Atatürk Üniversitesi (AÜ) Senato Toplantı Salonu'nda düzenlenen, YÖK İştira Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Atatürk Üniversitesinin 'ağabey üniversite' olmasının sıkıntısını yaşadığını belirterek, bunlara katlanması gerektiğini söyledi.Yeni kuru

Eğitim 23.11.2010, 17:59
2. üniversite sınavsız olacak!

Şimşek, Atatürk Üniversitesi (AÜ) Senato Toplantı Salonu'nda düzenlenen, YÖK İştira Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Atatürk Üniversitesinin 'ağabey üniversite' olmasının sıkıntısını yaşadığını belirterek, bunlara katlanması gerektiğini söyledi.

Yeni kurulan üniversitelerin imkanlarının yeterli olmamasına rağmen büyük başarı sağladıklarını anlatan Şimşek, 'Yeni kurulan üniversiteler tarih yazıyor. İmkanlarının yeterli değil buna rağmen büyük işler başardı. Özellikle altyapı, kampüsleri kurmak anlamında önemli çalışmalar yaptılar' dedi.

Muş'tan başlayıp, Güneydoğu'nun bazı illerini gezdiklerini söyleyen Şimşek, Türkiye'nin her yerinde yeni kurulan üniversitelerde büyük bir gelişme olduğunu ve bu başarıda yeni rektörlerin emeğinin gözardı edilemeyeceğinini vurguladı.

Birliktelik ve beraberlikle bu başarının sağlandığını ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

'Şuan Türkiye'de 156 üniversite var. Trabzon ve Antalya'da kurulacak iki vakıf üniversitesiyle bu sayı 158'e çıkacak. Birkaç yıl sonra üniversitelerimiz öğrenci bulmakta zorlanabilirler. 2010 yılında milli eğitimin bütün liselerinde İmam Hatip Lisesi, Anadolu Lisesi vs. liselerden toplam mezun sayısı 508 bin. YÖK'ün yarattığı kapasite ise 700 bin yani 200 bin kontenjanımız boş kaldı. Rekabetçi bir ortama giriyoruz. Farkındalığını artıran, akademik ve bilimsel gelişmeleri zamanında gören ve kendini buna göre dizayn eden üniversiteler cazibe merkezi olacaktır.'

Yeni kurulan üniversitelerle birlikte artık 'dışarıda boşta kalan öğrenci' diye bir şey olmayacağına dikkati çeken Şimşek, kapasite sayısını fazla olacağını ama mezun olan öğrenci miktarı az olduğu için üniversitelerin öğrenci bulamayacağını belirtti.

Özellikle özel üniversitelerin çok ciddi sıkıntılar yaşayabileceğini belirten Şimşek, 'Biz bunu çözmek için yurt dışından öğrenci gelmesini kolaylaştırdık. Gaziantep'te 900 yabancı öğrenci kayıt yaptırdı. Bu bir ilk ve çok büyük bir rakam, Trakya'daki üniversitelere 3 bin civarında yabancı öğrenci başvurdu' diye konuştu.

Türkiye'de belli bir yaşa gelmiş insanların ikinci bir üniversite okumak için YÖK'e talepler geldiğini anımsatan Şimşek, 'Konu üzerinde çalışıyoruz. Sınavsız bir şekilde isteyenler ikinci bir fakülte okuyabilecekler' dedi.

Şimşek, iştişare toplantısında yeni kurulan üniversitelerin sorunlarını değerlendireceklerini ve bunları YÖK'e götürüp çözümü için çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ve yaklaşık 40 üniversite rektörünün katılımıyla başlayan toplantı, basına kapalı devam etti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
maraba 10 yıl önce
Tamam çok güel yeni üniversiteler açılıyor binalar yapılıyor.Eğitim materyalleri geliştiriliyor ama verilen eğitimin kalitesi ne aşamada?Buna bakılıyor mu?türkiyede ki üniversitelerin kaçı dünya çapında üne sahip*Bir harvırd dendiğinde amerika bir cambıriç dedindiğinda akla ingiltere geliyor peki yurt dışında hangi üniversite dendiğinde akla Türkiye geliyor???Tamam bunlarıda geçtim ya mezun ettiğimiz insanlar?Üniversite bitirenler napıcak???Nereye gidecekler nerde iş bulup çalışacaklar?Biz istihtam alanı neden yaratmıyoruz da ülkem insanın vergisini binalara yollara gömüyoruz???Bence asıl mesele çok üniversite mezununa sahip olmak değil asıl mesele niteliklimezunlar vermek ve onlara istihtam sağlamak.Ziraatçiler öğretmen öğretmenlerde polis olmasın artık diye düşünüyorum...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@