banner526

banner535

Yolsuzluk orduya da sıçradı!

Yunanistan yargısı, Savunma Bakanlığı'nın 1990 ve 2000'li yıllarda hayata geçirdiği ondan fazla silahlanma programı karşılığında üst düzey ordu mensuplarının rüşvet aldığını tespit etti.RÜŞVET DAĞITTIĞINI İTİRAF ETTİBugün ifade veren Alman Atlas Elektroni

Dünya 02.01.2014, 20:52
Yolsuzluk orduya da sıçradı!

Yunanistan yargısı, Savunma Bakanlığı'nın 1990 ve 2000'li yıllarda hayata geçirdiği ondan fazla silahlanma programı karşılığında üst düzey ordu mensuplarının rüşvet aldığını tespit etti.

RÜŞVET DAĞITTIĞINI İTİRAF ETTİ

Bugün ifade veren Alman Atlas Elektronik savunma sistemleri şirketinin eski Yunan temsilcisi Panayotis Evstathiou (83), aralarında eski hava ve kara komutanlarının da bulunduğu 10 üst düzey yetkiliye rüşvet dağıttığını itiraf etti.

10 YENİ İSİM DOSYAYA GİRDİ

Yunanistan'da savunma programlarına dair yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturması genişliyor. Savunma Bakanlığı eski Silahlanma Müdür Vekili Antonis Kantas'ın geçen hafta 12 silahlanma programı karşılığında en az 17 kişiye rüşvet verdiğini açıklamasının ardından, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan 2 Alman şirketi hesabına rüşvet veren işadamının ifadeleri alınıyor. Alman Atlas Elektronik şirketinin eski Yunan temsilcisi Panayotis Evstathiou (83), bugün verdiği ifadesinde, aralarında üst düzey komutan ve komisyon üyelerinin de bulunduğu 10 yeni ismi savcılıkla paylaştı.

İKİ KOMUTANIN İSMİ İFŞA OLDU

Savcıların, Evstathiou'ya silahlanma karşılığında rüşvet alan, ihaleye fesat karıştıran ve yasadışı işlem yapan 'en alttan en üste' kadar bütün yetkililerin isimlerini vermesi konusunda baskı yaptığı bildirildi. Silahlanma programları karşılığında rüşvet alan Yunan silahlı kuvvetlerinden 10 üst düzey komutan ve yetkilinin adını veren Evstathiou, 2000'li yılların başında görev yapan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı ile Kara Kuvvetleri Komutanı'nın adını ifşa etti. Eski silah komisyoncusu, Yunanistan Savunma Sanayi eski müdürünün de rüşvet aldığını söyledi. Savcılar, rüşvet, yolsuzluk ve kara para aklama çarkının tamamını ortaya çıkaracak yeni isimlere ulaşmayı hedefliyor.

TÜM BİLGİLERİ SAVCILIKLA PAYLAŞACAK

Evstathiou, U214 denizaltıları ve ASRAD hava savunma sistemleri için 10 kişiye toplam 3 milyon Euro rüşvet verdiğini itiraf etti. Alman ve Yunan savcıların işbirliği yaptığı rüşvet ve yolsuzluk dosyası, 1990 ve 2000'li yılları mercek altına alıyor. Evstathiou'nun avukatı, müvekkilinin yargı ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu ve bu bağlamda isim, banka hesabı ve kara para trafiği konusunda bildiklerini paylaşmayı sürdüreceğini ifade etti.

YARGIYA HESAP VERECEKLER

Bu arada Yılbaşı öncesi gözaltına alınan ve 750 bin Euro rüşvet verdiği tespit edilen bir başka Alman şirketi Wegmann'ın eski temsilcisi olan Dimitris Papahristos ise yarın ifade verecek. Aralarında en az iki eski savunma bakanı, bürokrat, ordu mensubu ve işadamının adının karıştığı çok sayıda kişinin soruşturma kapsamında yargıya hesap vermesi bekleniyor.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@