Yine öldürdü

Başbakan Yardımcısını idam ettirmiş.

Yine öldürdü
Güney Kore, Kuzey Kore'de üst düzey bir yetkilinin idam edildiğini ve iki üst düzey yetkilinin sürgüne gönderildiğini öne sürdü.

Gerekçesi bilinmiyor

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Jeong Joon Hee, düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kore hükümetinde eğitim işlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Kim Yong Jin'in idam edildiğini söyledi. Jeong, Kim'in ne zaman ve hangi gerekçeyle infaz edildiğine dair detaylı bilgi vermedi.

Oturuş şeklinden dolayı soruşturma

Ancak adının açıklanmasını istemeyen Güney Koreli bir yetkili, Başbakan Yardımcısı Kim'in, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un'un da katıldığı bir toplantıdaki oturuş şekli nedeniyle geçen ay soruşturma geçirdiğini belirtti. Yetkili, Kim'in "devrim karşıtlığı" ve "fitneci hareketleri" nedeniyle ölüm cezasına çarptırıldığını ve cezasının geçen ay infaz edildiğini söyledi. 

İki yetkiliye sürgün

Bunun yanında Sözcü Jeong, Kuzey Kore iktidarındaki İşçi Partisi'nin Seul karşıtı casusluk faaliyetleri yetkilisi Kim Yong Chol ile partinin propaganda işleriyle ilgilenen üst düzey yetkililerinden Choe Hwi'ye, kolektif çiftlikte ve kömür ocağında sürgün anlamına gelen "devrimsel yeniden eğitime başlaması" talimatı verildiğini ifade etti.

Jeong, yetkili Kim'in "keyfi tutumları ve yetkilerini artırdığı" gerekçesiyle bir çiftlikte temmuz ayı ortası itibarıyla bir ay sürgünde tutulduğunu ancak şu an sürgünden dönmüş olduğunu dile getirdi.

60 sivil idam edildi

Güney Kore haber ajansının Yonhap'ın isimsiz kaynaklara dayandırılan 12 Ağustos tarihli haberinde, yıl başından ağustos ayına kadarki dönemde 60 sivilin halk önünde idam edildiği kaydedilmişti.
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2016, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513