banner518

Yeni asgari ücret belirlendi!

Asgari ücret, yarın yapılacak son toplantıda belli olacak. Zam oranı yüzde 5+5 olarak öngörülse de hükümetin son bir artışla yüzde 5.5+5.5'e çekeceği öğrenildi. Ocak ayındaki zam 44.2 lira olacak.İŞÇİ, 1.600 LİRADA DİRETİYORYeni asgari ücretin geçerli ola

Dünya 29.12.2013, 10:01
Yeni asgari ücret belirlendi!

Asgari ücret, yarın yapılacak son toplantıda belli olacak. Zam oranı yüzde 5+5 olarak öngörülse de hükümetin son bir artışla yüzde 5.5+5.5'e çekeceği öğrenildi. Ocak ayındaki zam 44.2 lira olacak.

İŞÇİ, 1.600 LİRADA DİRETİYOR

Yeni asgari ücretin geçerli olacağı 1 Ocak tarihine 2 gün kala böylece yeni ücret belirlenmiş olacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonun bu güne kadar yaptığı 4 toplantıda taraflar zam oranında bir türlü anlaşamamış, ancak Hükümet yılın iki ayrı döneminde 'yüzde 4.5+4.5' oranında zam teklif etmiş, bunu da en yüksek 'yüzde 5+5'e çıkarmıştı. Ancak işçi tarafı bu oranı da kabul etmedi. Asgari ücretin 'en düşük memur maaşı olan 1.600 liraya çıkarılması' talebinden taviz vermeyen işçi tarafıyla pazartesi günü de uzlaşma sağlanması beklenmiyor. Ancak karar verilirken uzlaşma aranmayacak. 848 liraya çıkacak.

BÜROKRATLAR 'DAHA FAZLASI OLMAZ' DİYOR

Edinilen bilgilere göre Hükümet tarafı zam oranını 'yüzde 5.5+5.5' oranına çıkarmayı planlıyor. Bunun 2014 yılı için planlanan 'yüzde 3+3'lük artış öngörüsüne göre çok yüksek bir oran olduğunun altını çizen bürokratlar, bundan daha fazla artışın mümkün olmadığını belirtiyorlar.

YENİ ASGARİ ÜCRET 848 LİRA OLACAK

Bu durumda halen 803.7 lira olan net asgari ücret Ocak ayı itibariyle 44.2 lira artmış olacak. Böylece asgari ücret 848 liraya çıkacak. Yılın ikinci yarısında ise artış tutarı 46.6 lira olacak ve asgari ücret tutarı 894.5 liraya çıkacak. Bu tutar TÜİK'in 2014 yılı için 1.205 lira olarak hesapladığı en az ücretin halen çok altında kalacak.

16 YAŞ KRİTERİ KALDIRILIYOR

Öte yandan Komisyonda Türk-İş'in gündeme getirdiği 16 yaşını doldurmamış işçiler için ayrı olarak belirlenen asgari ücretin kaldırılması teklifi kabul edilmişti. Buna göre 16 yaş ayrımı kaldırılılacağı için, 16 yaşını doldurmamış işçiler Ocak ayında hem 16 yaş üstü asgari ücrete yükseltilecekleri hem de yeni zam oranını alacakları için daha yüksek bir ücret artışı alacaklar. Eğer zam yüzde 5.5 olursa zam 148 lira olacak.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (4)
erdem aksoy 6 yıl önce
AKP şakşakçıları hani milli gelir uçmuştu nereden nasıl kime hesap yaptırılıyor milli gelir. Yoksa ayakkabı kutularındaki çıkan paraya göremi milli gelir hesaplandı.Öyle ya İsrail ve Amerika o parayı oraya koymuştur.
ibrahim halil 6 yıl önce
asgari ücrette titiz ve devleti gözeten zatlara bir çift lafım var. bu bahsettiğiniz rakamın toplamı O aytakkabı kutusundan çıkan rakamdan küçük. bumudur sizin din , Allah, Ahlak anlayışınız. Malı hörgücü ile götürene ses yok, hatta korumak için devletin polisini savcısını hakimini çetlikle itham et. İftira at. Asgari ücrete geldimi Müslüman ol. Seveyim sizin ahlakınızı.
tarık buğra 6 yıl önce
nankörlük etmeyın halınıze şükredin.sizde bu açgözünüğzü toprak bile doyurmaz
D.can kurban 6 yıl önce
insanın hakkını araması nankörlük diye yazılıyor yorumlarda ne acı...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@