7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Uzay Çalışmaları 4 Can Aldı

Yerel medya, Los Angeles'ın 130 km kuzeyindeki 4 bin nüfuslu Mojave kenti havaalanında bulunan test sahasındaki patlama nedeniyle onlarca metre genişliğinde bir çevreye yayılan enkaz izlerini parçalanmış römork ve otomobiller ile etrafa yayılan toksik mad

Dünya 27.07.2007, 11:36
Uzay Çalışmaları 4 Can Aldı

Yerel medya, Los Angeles'ın 130 km kuzeyindeki 4 bin nüfuslu Mojave kenti havaalanında bulunan test sahasındaki patlama nedeniyle onlarca metre genişliğinde bir çevreye yayılan enkaz izlerini parçalanmış römork ve otomobiller ile etrafa yayılan toksik maddeyi gösterdi.

Patlamaya denenmekte olan bir füzenin infilak etmesinin yol açtığı sanılıyor.
Yerel televizyon kanalları, havaalanında denemeleri süren uzay motorlarının testi sırasında meydana gelen patlamanın, bazı füzelerde yakıt olarak kullanılan azot protoksit tanklarından kaynaklandığını belirterek, bu testlerin Scaled Composites adlı uzay sanayisi şirketi tarafından yürütülmekte olduğunu duyurdular.

Patlamayla ilgili henüz açıklama yapmayan şirketin kurucusu Amerikalı mühendis Burt Rutan, 2004'te 15 gün içinde uzaya iki kez çıkmayı başaran şirket unvanı elde etmesi ve bunun karşılığında 10 milyon dolarlık ödülü kazanmasıyla ün kazanmıştı.

Microsoft'un eş kurucusu milyarder Paul Allen'ın mali yönden desteklediği şirketin SpaceShipOne adlı aracı Ekim 2004'deki üçüncü uçuşta 114 km irtifaya çıkmayı başarmış ve ticari uzay çağını başlatmıştı.

Rutan ve Allen, 2010'da New Mexico'nun güneyinde kurulacak bir uzay limanından turist gönderilmesini isteyen İngiliz milyarder Richard Branson'ın şirketi Virgin Galactic ile işbirliği içinde bulunuyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@