Türklerin gururu oldu

Nevşehir'den 1983 yılında Hollanda'ya göç eden Mahmut Kaptan, bu ülkede Emniyet Müdürlüğünün yanı sıra üniversitede öğretim üyeliği, belediye meclis üyeliği, polis sendikası başkanlığı ve Atatürk Kültür Cemiyeti başkanlığı görevini de yürütüyor. 1983 yılı

Dünya 26.11.2008, 12:29
Türklerin gururu oldu
Nevşehir'den 1983 yılında Hollanda'ya göç eden Mahmut Kaptan, bu ülkede Emniyet Müdürlüğünün yanı sıra üniversitede öğretim üyeliği, belediye meclis üyeliği, polis sendikası başkanlığı ve Atatürk Kültür Cemiyeti başkanlığı görevini de yürütüyor.

1983 yılında Nevşehir Endüstri Meslek Lisesinden mezun olduktan sonra Hollanda'ya göç eden Mahmut Kaptan (42), Apeldoorn kentindeki Polis Akademisi'ni başarı ile tamamlayarak, 1987 yılında Rotterdam'da Hollanda'nın ilk Türk polisi olarak göreve başladı

SONRA ÜNİVERSİTEYE BAŞLADI

Groningen kentinde görev yaptığı sırada ailesini ve Hollandalı meslektaşlarının da teşvikiyle üniversiteye başlayan Kaptan, Groningen Eyalet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Hukuk Fakültesi ve Zwolle Eyaleti Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini başarı ile tamamlayarak Politikolog unvanını da kazandı.

Kaptan, Hollanda'da bulunduğu süre içerisinde Groningen Emniyet Müdürlüğü bünyesinde başta trafik olmak üzere, Sahil Güvenlik ve Organize Suçlar bölümlerinde görev yaptı.

HEM EMNİYET MÜDÜRÜ HEM SAVCI YARDIMCISI

Halen Hollanda'ya 8 ayrı ülkeden gelen insanlar arasındaki ''namus ve töre cinayetlerini'' inceleyen ve aralarında bilim adamlarının da bulunduğu 14 kişilik bir komisyonda uzman olarak görev yapan Kaptan, Groningen Emniyet Müdürlüğü görevini de yürütüyor.

Bulunduğu kentte savcı yardımcılığını da üstlenen Kaptan, aynı zamanda Polis Akademisi'nde ''Doçent'' unvanı ile ''Kültürler ve İnanç'' dersi veriyor. Kaptan, aynı zamanda binden fazla polisin görev yaptığı emniyet birimindeki Polis Sendikası'nın da başkanlığını yapıyor.

Hollanda'da Türkler'in suç işleme oranının düşmesine büyük katkılar sağladığını söyleyen Kaptan, zorlukların aşılmasında insanlara imkanlar ölçüsünde yardım etmeye çaba harcadığını dile getirdi.

BİR TÜRK'Ü ASLA GERİ ÇEVİRMİYOR

Kaptan, ''Görev ve sorumluluk alanım oldukça geniş. Bu bağlamda 24 saat bana yetmiyor. Çalışmayı ve insanlara görev aldığım alanlarda hizmet etmeyi çok seviyorum. Hollanda'da hem kendi ülkemizin, memleketimizin insanlarına hem de Hollanda vatandaşlarına hizmet veriyorum. Bana gelen bir Türk'ü asla geri çevirmiyor, onların sorunlarına çözüm bulmak için elimden gelen gayreti gösteriyorum.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@