Türkiye ABD ve İngiltere'den sonra geliyor!

AFAD, Küresel İnsani Yardım 2014 Raporu’na göre, 2013 yılında en fazla uluslararası yardımda bulunan ülkeler sıralamasında Türkiye’nin ABD ve İngiltere’nin ardından üçüncü sırada olduğunu bildirdi.Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (A

Türkiye ABD ve İngiltere'den sonra geliyor!

AFAD, Küresel İnsani Yardım 2014 Raporu’na göre, 2013 yılında en fazla uluslararası yardımda bulunan ülkeler sıralamasında Türkiye’nin ABD ve İngiltere’nin ardından üçüncü sırada olduğunu bildirdi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) konuyla ilgili yapılan açıklamada, “AFAD koordinasyonunda TİKA, Türk Kızılayı ve YTB gibi kurum ve kuruluşlar ile STK’lar eliyle beş kıtanın mazlumlarına umut olan Türkiye, Küresel İnsani Yardım 2014 raporuna göre GSMH bazında en çok uluslararası insani yardım yapan ülke oldu. Türkiye, iki yıldır miktar olarak en fazla yardım yapan üçüncü ülke unvanını elinde bulunduruyor” denildi.

Kalkınma İnisiyatifleri Kuruluşunun hazırladığı Küresel İnsani Yardım Raporu’nda, insani yardımların kaynağı, alıcıları ve dağıtım yönteminin ele alındığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Küresel İnsani Yardım 2014 Raporu’na göre, 2013 yılında en fazla uluslararası yardımda bulunan ülkeler sıralamasında Türkiye, ABD ve İngiltere’nin ardından üçüncü oldu. Türkiye’yi Japonya ve Almanya takip etti. 2013 yılında yayımlanan rapora göre Türkiye, 2012 yılında da ABD ve İngiltere’nin peşinden en fazla uluslararası insani yardım yapan üçüncü ülke olmuştu. 2014 raporunun açıklanmasıyla Türkiye arka arkaya iki yıl üçüncülüğü elde etmiş oldu. Türkiye’nin 2012 yılında yaptığı insani yardım miktarı 1 milyar 85 milyon ABD doları olarak gerçekleşirken, bu rakam 2013’te 561 milyonluk bir artışla, 1.6 milyar ABD Doları’na ulaştı.”

TÜRKİYE MİLLİ GELİRE GÖRE EN ÇOK İNSANİ YARDIM YAPAN ÜLKE

2014 raporunun, Türkiye’nin sınırları dışında yardıma muhtaç insanlara destek vermeye yönelik kararlılığını yansıttığının bildirildiği açıklamada, “Gayrisafi Milli Gelirinin yüzde 0.21’ine denk gelen 1.6 milyar ABD Doları tutarında gerçekleştirdiği bağış ile Türkiye, rapora göre dünyada ’en cömert ülke’ konumuna yükseldi. Türkiye, yaptığı yardımların milli gelirine oranı en yüksek olan, birinci, ülke oldu. Milli gelirine göre dünyada en çok yardım yapan ülke olan Türkiye’yi, insani yardım için milli gelirinin 0,20’sini ayıran Kuveyt ve 0,15’ini ayıran Lüksemburg izledi. Rapora göre, 2012 yılında dünyada gerçekleşen insani yardım tutarı 17.3 milyar ABD doları iken, 2013’te 22 milyar ABD Doları gibi rekor bir seviyeye ulaştı. ABD, Avrupa Birliği kurumları, İngiltere ve Türkiye başta olmak üzere, ülkelerin yaptığı bağışlar yüzde 24’lük bir artışla, 16.4 milyar ABD doları olarak gerçekleşti” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE, AFAD’LA DÜNYANIN HER YERİNDE

Türkiye’nin AFAD koordinasyonunda dünyanın her noktasında mazlum ve mağdur insanlara umut olmaya devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Suriye’de 2011’de başlayan insani krizden ve çatışmalardan kaçarak ülkemize sığınan siviller için harcanan toplam miktar 3.5 milyar doları aştı. Türkiye yine AFAD koordinasyonunda, 2013 yılında Haiyan tayfunuyla sarsılan Filipinler’e ilk uluslararası yardımı ulaştıran ülke oldu. Filipinler’e ilk etapta AFAD organizasyonunda; Türk Kızılayı’nca hazırlanan yaklaşık 500 çadır, 5 bin 125 battaniye ve 550 mutfak setinden oluşan 65 tonluk insani yardım malzemesi gönderildi.”

İNSANİ YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin 2014 yılında da, AFAD koordinasyonunda Irak, Gazze, Orta Afrika Cumhuriyeti, Afganistan gibi pek çok ülkeye insani yardım ulaştırmaya devam ettiğinin bildirildiği açıklamada, “Türkiye, AFAD koordinasyonunda Türk Kızılayı, TİKA, Sağlık Bakanlığı, valilik ve belediyeler ile STK’larımızın ortak çabalarıyla Irak’ta Türkmenler, Yezidiler ve yardıma muhtaç insanlara 220’nin üzerinde insani yardım yüklü tır gönderdi. AFAD, İsrail’in saldırılarına maruz kalan Gazze halkına da 1.5 milyon dolarlık acil ilaç ve tıbbi yardımı ulaştırdı. Gazze’nin gıda ihtiyaçları için AFAD tarafından hazırlanan 15 bin ton unun sevkiyatı ise devam ediyor” denildi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler