banner572

Türk Çeşmesine Faşist Kazma

Bulgaristan'da ırkçı ve aşırı milliyetçi militanlar, Burgaz bölgesindeki Dikenlik (Trınak) köyünde anıt olarak yaptırılan bir Türk çeşmesine kazmalarla saldırdı.Militanlar, bununla da yetinmeyip ırkçı saldırılarını kamerayla çekerek dünyanın en büyük görü

Dünya 31.08.2007, 16:58
Türk Çeşmesine Faşist Kazma

Bulgaristan'da ırkçı ve aşırı milliyetçi militanlar, Burgaz bölgesindeki Dikenlik (Trınak) köyünde anıt olarak yaptırılan bir Türk çeşmesine kazmalarla saldırdı.

Militanlar, bununla da yetinmeyip ırkçı saldırılarını kamerayla çekerek dünyanın en büyük görüntü paylaşım sitesi ''You Tube'' da yayına verdi.

Video görüntülerinde, tanınmamak için yüzlerini kar maskesi ve atkıyla kapatan iki saldırgan, Komünizm döneminde Türklere karşı girişilen asimilasyon kampanyası sırasında (1984-1986) ''terör suçlamasıyla'' idam edilen 3 Türk'ün anısına yaptırılan anıt çeşmeyi kazmalarla yıkmaya çalışıyor.

Çeşmeyi yıkamayacaklarını anlayan saldırganlar, anıtın üzerine siyah sprey boyayla ''Katiller'' ve ''DPS (Hak ve Özgürlükler Hareketi) Dışarı'' yazarak olay yerinden kaçıyor.


Anıt çeşmeye yapılan saldırının görüntülerinin ''BulgAryans'' adlı bir kullanıcı tarafından You Tube'ya yüklendiği öğrenildi.

Dikenlik köyündeki anıt çeşme, Türklere karşı girişilen asimilasyon kampanyası sırasında idam edilen Abdullah Çakır, Saffet Recep ve Emin Mehmedali adlı Türklerin anısına, Bulgaristan'da rejim değişikliğinden sonra yaptırılmıştı.

Anıt çeşme, aşırı milliyetçilerin ''Teröristler için anıt yapamazsınız'' tepkileri üzerine 1998 yılında savcılık kararıyla yıkılmış ancak üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketinin (DPS-HÖH) girişimiyle bir yıl sonra yeniden onarılmıştı.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@