Trump - Kim görüşmesi öncesi baş döndüren trafik

ABD, Rusya, Kuzey Kore, Singapur... Trump ve Kim zirvesi için trafik baş döndürüyor,

Trump - Kim görüşmesi öncesi baş döndüren trafik

Advertisement Advertisement

Dünya soluğunu tutmuş halde ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un tarihi zirvesini bekliyor. Baş döndüren diplomasi trafiği gece boyunca sürdü.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un sabaha karşı ülkeye ulaştığını duyurdu. Lavrov, mevkidaşı Ri Yong Ho'nun daveti üzerine Rusya'nın güney komşusuna gitti.

Moskova'nın en etkili isimleri arasında başı çeken Lavrov'un Kuzey Kore ziyareti boyunca neler yapacağı henüz bilinmiyor.

ABD New York'ta ise Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, gece saatlerinde Kim Jong-un'un sağ kolu General Kim Yong-chol ile bir araya geldi.

20 yıldır Kuzey Kore'den ABD'ye gerçekleşen en üst düzey özelliği taşıyan buluşmada taraflar akşam yemeği yedi. New York'un doğu yakasında bir dairede görüşen ikilinin menüsünde dana eti vardı.

Onlarca gazeteci tarafları binaya girerken görüntüledi, buluşmanın fotoğrafları ise Pompeo'nun Twitter hesabından paylaşıldı. Oldukça sıcak bir atmosferde geçtiği görülen yemekte Pompeo misafirine New York manzarasını da gösterdi.

General Kim Yong-chol, Kuzey Kore gizli servisinin eski başkanı. Mike Pompeo da Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturmadan Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) bir numarasıydı.

Her ayrıntısı izlenen buluşmada tarafların Trump-Kim zirvesindeki pürüzleri rayına oturtup oturtmadığı henüz netleşmiş değil.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, günlük basın toplantısında Pompeo-Kim buluşmasına dair sorularla karşılaştı. BBC muhabiri Barbara Plett Usher, sözcünün zirve için Pompeo'nun General Kim'den ne söz alması gerektiği ile ilgili detay vermediğini aktarıyor.

General Kim Yong-chol, son olarak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a tarihi Çin ziyaretinde eşlik etti. 

Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması için yürütülen müzakerelerde de Kuzey Kore heyetine liderlik yapan Kim Yong-chol, ayrıca Güney Kore'de düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları'nın kapanışında ABD Başkanı Trump'ın kızı Ivanka'nın yanında otururken görüntülendi.

ABD ve Kuzey Koreli heyetler ayrıca hem iki Kore arasındaki sınırda hem de 12 Haziran'daki zirveye ev sahipliği yapacak Singapur'da görüşmeler yapıyor. Taraflar Güney ve Kuzey Kore arasındaki tampon bölgede yera alan sınır köyü Panmunjom'da bir araya geldi.

Washington yönetimi Singapur'a Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'ndan onlarca diplomatı zirve hazırlığı için göndermiş durumda.

Kuzey Kore lideri Kim'in gölge danışmanı Kim Chang Son, Singapur'da görüntülendi. Gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği Kim, bir otelden ayrılırken fotoğraflandı.

Kim Chang-Son'un Kuzey Kore liderinin fiili danışmanı olduğu biliniyor.

Kore Yarımadası'ndaki bahar havası, yeni yılın ilk günleriyle birlikte başladı.

Güney Kore ile tarihi bir buluşma gerçekleştiren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk kez Çin'i de ziyaret etti.

12 Haziran'da Kim'le buluşacağını dünyaya duyuran Trump, geçtiğimiz haftalarda zirveyi iptal etti. Ancak birkaç gün içinde hava yeniden değişti ve taraflar yoğun bir diplomasi trafiğine girişti.

Söz konusu gerilimli süreçte Kim'i kızdıran ise, Washington'da dillendirilen Libya modeli ve Güney Kore'nin ABD ile yaptığı tatbikattı. Devrik Libya lideri Muammer Kaddafi 2003'te nükleer programından vazgeçmesi karşılığında, ambargoların kaldırılması için Batılı güçlerle uzlaşmıştı. Ancak sekiz yıl sonra Batı destekli isyancı güçler tarafından Kaddafi öldürüldü.

Kim Jong-un, 2017'de imza attığı füze testleriyle dünyayı titretti ve ABD ile birkaç kez nükleer savaşın eşiğine geldi. Halihazırda ise ABD'nin ünlü bombardıman uçakları B-52'ler artık Kore Yarımadası üzerinde zirvenin selameti için uçmuyor.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner426

banner204