alexa metrics

banner536

Taliban açıkladı: Müzik yasaklandı, kadınlara seyahat şartı!

New York Times'a konuşan Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, 20 yıl öncesine göre daha 'hoşgörülü' olacaklarını belirterek, Taliban yönetiminin bundan sonra nasıl olacağını ana hatlarıyla anlattı. Mücahid, müziğin yasaklandığını, kadınların ise iş hayatına geri dönebileceklerini ancak başlarının örtmelerinin şart olacağının altını çizdi.

Dünya 26.08.2021, 12:42
Taliban açıkladı: Müzik yasaklandı, kadınlara seyahat şartı!

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, örgütün 15 Ağustos'ta başkent Kabil'i ele geçirmesi sonrası Batı medyasına ilk mülakatı verdi.

New York Times'a konuşan sözcü, Afganistan'da müziğin yasaklanacağını ve Taliban'ın 20 yıl öncesine göre daha hoşgörülü olacağına söz vermesine rağmen, birkaç gün süren gezilerde kadınların bir erkek refakatçi ile seyahat etmesi gerekeceğini duyurdu.

MÜZİK YASAKLANACAK
Mücahid, "Müzik İslam'da yasak ama biz insanları bu tür şeyleri yapmamaya ikna edebileceğimizi umuyoruz. Bu Taliban yönetimi altında her şey önceki rejimden farklı olacak'' derken, iki gün önce Taliban'ın Afganistan Müzik Enstitüsü'ne (ANIM) saldırıp okuldaki tüm enstrümanları parçalayarak kapısına kilit vurmasının görüntüleri sosyal medyada paylaşılmıştı.

''KADINLARIN EVDE OTURACAĞI İDDİALARI YERSİZ''
Taliban'ın geleceği inşa etmek için geçmişte olanları unutmak istediğini savunan ve şimdiden intikam operasyonları düzenlediği haberlerini reddeden Mücahid, Taliban'ın 1996-2001 dönemindeki gibi yeniden kadınları evde oturmaya veya yüzlerini örtmeye zorlayacağı endişelerinin 'temelsiz' olduğunu iddia etti.

Kadınlara getirecekleri yeni erkek vesayet sistemini, evden çıkan kadına erkek vasinin eşlik etmesi şartının sadece üç gün ya da daha uzun süren seyahatler için geçerli olacağını, okula, işyerine, üniversiteye ya da hastaneye giderken geçerli olmayacağını aktaran Taliban Sözcüsü, kadınların iş hayatına geri dönmelerine izin vereceklerinden, ama bunun için başlarını örtmelerinin şart olduğundan söz etti.

YENİ KURALLAR GELENE DEK KADINLAR EVDE KALACAK
Mücahid, salı günkü basın toplantısında, kadınlara yeni kurallar netleşene dek evden çıkmamalarını söylemiş, güvenlik güçlerinin kadınlarla nasıl konuşacağını bilmediklerini söylemişti. Bunu da ''kadınların kötü muamele görmesini engellemek için" diyerek açıklamıştı.

''DOKTORLARI ELİMİZDEN ALMAYIN''
Mücahid ayrıca Amerika'nın tahliye yönteminden duyduğu hayal kırıklığını da dile getirdi. Mücahid, "Ülkemize müdahale etmemeli, insan kaynaklarımızı, doktorları, profesörleri ve burada ihtiyacımız olan diğer insanları almamalılar. Onlar Amerika'da bulaşıkçı veya aşçı olabilirler. Bu insanlık dışı'' şeklinde konuştu.


Yorumlar (9)
Murat 5 ay önce
Türkiye de cumhuriyet e ve Atatürk e çemggirenler bakın da ibret alın
Serkan 5 ay önce
Sanki Osmanlı şeriatla yönetiliyordu saçma yorum yapmayın. Atatürk'e de Osmanlı devletinede saygı gösterin.
Tursun 5 ay önce
Kadın erkek gibi bir bireydir Musa kardeşim ahlak kuralları dahilinde her yerini açar isterse kadını zapt ettiğini sananlar en büyük boynuzlulardir devir değişti sizde değişin kızlarımızı okutun dövmeyin korkmayın davulcuya zurnacıya varmaz cumhuriyetle özdeşleştirme unutmaki salladığın ATATÜRK padişah ve halife olmayı kabul etmemiştir kanuni ise oğlunu boğdurtmuştur
Musa 5 ay önce
Hadi ordan…gaz arabasi seni.cumhuriyetmis.kadinlara her tarafini ac deswlwr o atatürkcülük olur hosuna gider
O k u r 5 ay önce
ABD Afganistan'dan tahliye ettiği Afganlı muhbirlerini nereye götürüyor? Amerika'ya mı? Başak bir yere mi?
Turs7n 5 ay önce
Cia nin bütçesi bir çok ülkeninkinden fazla buradad sünnettir imam yakalandı kafanı yorma onlar kullanır atar satar sana verdiği tanklar gibi yapar marshall yardımı yapar sana yağında domuz yağı var der zeytin yağında makina yağı mısırın kakalar sana gdo lu ürünlerini yaşa çıkartıp satar ben yoruldum onlar yorulmadi
b.t 5 ay önce
Hapishaneye çevirin memleketi daha iyi...
Mustafa 5 ay önce
Perinçekçi sözde Cumhuriyet kadınları adlı bir güruh bunları destekliyor. Cumhuriyet ve Taliban. Ne kadar uyumlu bir ikili değil mi?
Kemal 5 ay önce
Bizim bakanlar da çok beğeniyor talibanı. Vatanım ah vatanım, kimlerin eline kaldın? Tez zamanda gidersiniz İnşAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@