Sadece ikisi yargılanacak

 Afganistan’da, Taliban militanlarının cesetlerine işerken görüntülenen ABD’li askerlerden sadece ikisinin yargılanacağı açıklandı. Pentagon'dan yapılan açıklamada, başçavuşlar Joseph W. Chamblin ve Edward W. Deptola’nın askeri mahkemeye çıkarılacakları b

Dünya 25.09.2012, 12:37
Sadece ikisi yargılanacak

 

Afganistan’da, Taliban militanlarının cesetlerine işerken görüntülenen ABD’li askerlerden sadece ikisinin yargılanacağı açıklandı.
 
Pentagon'dan yapılan açıklamada, başçavuşlar Joseph W. Chamblin ve Edward W. Deptola’nın askeri mahkemeye çıkarılacakları belirtildi.
 
İnternette yayınlanmasının ardından Afganistan'da kanlı gösterilere neden olan görüntülerdeki beş askerden sadece Chamblin ve Deptola’nın ceza alacak olmasının nedeni, başçavuş rütbesinde olmaları ve diğer askerlerin eğitiminden, dolayısıyla yanlış davranışlarından da sorumlu tutulmaları.
 
ABD ordusundan geçtiğimiz ay yapılan açıklamada, görüntülerdeki diğer üç askerin yargılanmalarına gerek görülmediği ve cezalarının ordu içinde verileceği ifade edilmişti.
 
Afganistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Zahir Azmi, ABD'nin söz konusu askerleri yargılamasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
 
Ocak 2012’de yayınlanan ve Temmuz 2011’de çekildiği tahmin edilen videodaki görüntüleri Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, “insanlık dışı” olarak yorumlamıştı.
 
Yorumlar (1)
Hasan Mollaahmetoğlu 8 yıl önce
Bunları ve bunların devletlerini en kısa zamanda yerin dibine batır yarabbi. Amin,Amin,Amin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@