Rusya'dan dev tatbikat

 Rusya, 8 bin asker, 10 savaş gemisi, 100'den fazla savaş uçağı, 50 helikopter, 200'ün üzerinde ağır silahla Kavkaz 2012 askeri tatbikatına başladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin akşam saatlerinde gerçekleşen savaş oyunlarını yakından izlerken, Gürc

Dünya 18.09.2012, 11:21
Rusya'dan dev tatbikat

 

Rusya, 8 bin asker, 10 savaş gemisi, 100'den fazla savaş uçağı, 50 helikopter, 200'ün üzerinde ağır silahla Kavkaz 2012 askeri tatbikatına başladı.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin akşam saatlerinde gerçekleşen savaş oyunlarını yakından izlerken, Gürcistan bölgenin istikrarı için tatbikatı tehdit olarak değerlendirdi.
 
Tatbikata katılan komutanlarla bir araya gelen Putin, uluslar arası arenada güç kullanımın artmaya başlamasının, Rusya'nın da savunma kapasitesini artırmasını zorunlu kıldığına değindi. Putin, "Dünyada neler olduğunu anlayacak kapasitesiniz. Uluslar arası konularda güç kullanımı giderek artıyor. Biz de Rusya'nın savunma kapasitesini artırarak kendi güvenliğimizi sağlamak zorundayız." dedi.
 
Askeri personelin sosyal sorunlarını da çözmeyi taahhüt eden Rusya lideri, "En zor dönemlerde, şimdi olduğu gibi askeri donanımın ya da sosyal imkanların olmadığı zamanlarda silah altındaki insanlarımız ülkesini savundu. Onlar hiçbir şeyden şikayetçi olmadı. Onlar ayağa kalktı ve mücadele etti. Ülkesini seven ve ona inananlar hiçbir şeyden korkmaz. Ben bu tür askerlerin de şu an görev altında olduğunu biliyorum." şeklinde konuştu.
 
Novorossisk deniz üssüne yakın alanda gerçekleşen tatbikatla ilgili değerlendirmede bulunan Putin, "Bu tatbikatla silahlı kuvvetler ulusal çıkarlarını korumaya hazır olduğunu göstermeli. Rusya'nın ulusal güvenliğine yönelik tehdit ve zorluklara cevap vermeye hazır olmak zorundayız." vurgusu yaptı.
 
Ağustos ayının başında Rusya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Aleksandr Postnikov, Kavkaz 2012 tatbikatında taktik İskender füzelerin de denenebileceğini ifade etmişti. Bir hafta devam edecek tatbikata Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov komuta ediyor. 
 
Kremlin'den yapılan açıklamada da tatbikat tüm yılın en geniş kapsamlı ve önemli askeri eğitim faaliyeti olarak değerlendirildi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@