banner539

banner526

banner533

banner513

Rusya'dan ABD'ye misilleme

ABD savaş gemilerinin Türk Boğazları'ndan geçerek Karadeniz'e, Rusya'nın burnunun dibine girmesine Rusya, misilleme olarak savaş gemilerini, ABD'nin "arka bahçesi"ndeki Karayip Denizi'ne, gönderiyor. ABD savaş gemilerinin, Gürcistan'a "insani yardım" götü

Dünya 08.09.2008, 16:04
Rusya'dan ABD'ye misilleme
ABD savaş gemilerinin Türk Boğazları'ndan geçerek Karadeniz'e, Rusya'nın burnunun dibine girmesine Rusya, misilleme olarak savaş gemilerini, ABD'nin "arka bahçesi"ndeki Karayip Denizi'ne, gönderiyor.


ABD savaş gemilerinin, Gürcistan'a "insani yardım" götürme bahanesiyle Karadeniz'e, Rusya'nın tam da burnunun dibine girmesine, Rusya'nın misillemesi bitmedi. Rusya bu kez tarihi bir adım atmaya hazırlanıyor.

4 savaş gemisi ve 1000 askerini, ABD'nin "arka bahçesi" sayılan Karayip Denizi'ne gönderiyor. Rusya bunu, Venezuela ile "ortak tatbikat" adı altında yapmaya hazırlanıyor.

ABD Başkanı George Bush'un "belalısı" olarak da anılan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kafkaslar üzerinde yaşanan ABD-Rusya gerginliği sırasında Rusya'ya destek verdi.

Venezuela'da yayımlanan Vea gazetesinin Venezuela donanma istihbarat başkanı Salbarore Cammarata'ya dayanarak verdiği haberde, 4 Rus gemisiyle 1000 askerinin 10 ila 14 Kasım günlerinde Venezuela'da olacağı belirtildi.

Rus donanmasının Latin Amerika'da ilk kez tatbikat yapacağını söyleyen Cammarata, tatbikata Venezuela hava kuvvetlerinin de katılacağını kaydetti. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, silahlarını yenilemek için Rusya'dan taarruz uçakları ve denizaltılar satın almış, füze savunma sistemi alma istediğini dile getirmişti.

Chavez: Rusya stratejik müttefikimiz

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, 1 Eylül günü Rusya'nın ülkesinin stratejik müttefiki olduğunu hatırlatarak, Rus gemi ve uçaklarının ülkesinden transit geçmesine yeşil ışık yakmıştı.

Televizyondaki “Alo Presidente” programında, bütün dünyanın Rusya'nın Venezuela'nın stratejik müttefiki olduğunu bilmesini isteyen Chavez, “(Rusya Başbakanı Vladimir) Putin ve (Devlet Başkanı Dimitri) Medvedev'e Rus gemi ve uçaklarının mürettebatlarıyla Venezuela'da hoş karşılanacağını söyledim” demişti..

Chavez, Rus uçaklarının Venezuela'da istedikleri piste inebileceklerini de belirtmişti. Venezuela Devlet Başkanı'nın bu açıklamalarının, Rusya ile Gürcistan arasındaki kriz nedeniyle Rusya'nın Batılı ülkelerle diplomatik ilişkilerinde sıkıntılı bir dönem geçirdiği dönemde yapıldığına dikkat çekiliyordu.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@