Rusya'da 5.9 deprem: 4 ölü

Rusya'nın Çeçenistan Cumhuriyeti'nde Richter ölçeğine göre 5,9 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Rusya'nın NTV televizyonu depremde ölü sayısının 4'e yükseldiğini açıkladı. İletişim imkanın çok zor olduğu dağlık bölgede ölen ya da yaralanan insanlarla

Dünya 11.10.2008, 16:24
Rusya'da 5.9 deprem: 4 ölü
Rusya'nın Çeçenistan Cumhuriyeti'nde Richter ölçeğine göre 5,9 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Rusya'nın NTV televizyonu depremde ölü sayısının 4'e yükseldiğini açıkladı. İletişim imkanın çok zor olduğu dağlık bölgede ölen ya da yaralanan insanlarla ilgili bilgilerin toplanmasının zaman alacağı kaydediliyor. Yetkililer ölü ya da yaralı sayısının artmasından endişe ediyor.

Bir çok binanın hasar gördüğü depremde Kuzey Osetya, Dağıstan, İnguşetya, Kabardino-Balkar ve Stavropol bölgesinde de hasara yol açtı. Yerel saatle 13:00'da meydana gelen deprem 30 saniye kadar sürdü.

Ölenlerden birinin asker olduğu kaydedildi. Rusya Olağanüstü Haller Bakanlığı yetkilisi Ahmet Ceyrhanov, merkez üssünün Çeçenistan'ın Şelkovsk bölgesi olan depremde bir askerin öldüğünü bildirdi. Ceyrhanov, "Deprem sonucu üzerine duvar yıkılan bir asker öldü. Diğer can ve mal kaybı ile ilgili bilgiler toplanıyor ve kesinleştiriliyor." dedi. Rus yetkili Çeçenistan'ın başkenti Grozni kenti, Gudermes ve Kurçaloy bölgelerinde de yıkılan binaların olduğunu ifade etti.

Çeçenistan'ın başkenti Grozni'de özellikle çok katlı binalarda yaşayan halkın artçı deprem endişesi ile evlerine girmedikleri belirtiliyor. Sağlam binaların olmadığı bölgede küçük depremlerin büyük hasarlara neden olduğu değerlendirmeleri yapılıyor.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi tarafında yapılan açıklamada, Kuzey Kafkasya'da meydan gelen depremin şiddetinin 5,9 olduğu bildirildi. Depremin merkez üssünün Grozni'nin 40 kilometre yakınlığında bulunduğu kaydedildi.

Rusya Olağanüstü Haller Bakanlığı'nın bölgeye kurtarma ekipleri gönderdiği belirtildi.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@