Rus kadın ölmeden organlarını aldılar

Halkın güvenini kazanmayı amaçlayan kampanyalar sayesinde bu oran 8.5'e yükseltilerek, geçen yıl 1363 organ naklinin gerçekleşti. Ancak Başkent Moskova'da 41 yaşındaki Olesia Dobrovolksky isimli kadın geçirdiği kaza sonrasında 81 numaralı hastaneye kaldır

Dünya 19.12.2014, 12:40
Rus kadın ölmeden organlarını aldılar
Halkın güvenini kazanmayı amaçlayan kampanyalar sayesinde bu oran 8.5'e yükseltilerek, geçen yıl 1363 organ naklinin gerçekleşti. Ancak Başkent Moskova'da 41 yaşındaki Olesia Dobrovolksky isimli kadın geçirdiği kaza sonrasında 81 numaralı hastaneye kaldırıldı.
Komaya giren kadının başına aldığı darbeler yüzünden beyin ölümü gerçekleşince doktorlar aileye bile danışmadan organlarını aldı. Doktorlar sağlık bakanlığının kendilerine gönderdiği talimat çerçevesinde kadının ölümünün ardından böbrekleri, karaciğeri, pankreasının ve bir uzvunu alarak organ nakil merkezine transfer etti. Dobrovolksky'nin ailesi ise iki çocuğu olan kadının organları alınırken halen yaşadığını öne sürdü.
 
‘Ölmeden fişi çekildi'
Ailenin şikayetine göre komada olan Dobrovolksky daha yaşam destek ünitesi ile yaşatılırken izinsiz şekilde organları alındı. Rus basınına konuşan kadının yakınları, "Bize komada olduğu söylendi, beyin ölümü gerçekleşti dendi. Ama yaşam destek ünitelerinden çekilmesi için bir onay vermedik. Sonra Olesia'nın öldüğü bildirildi. Morga gittiğimizde vücudunun açılmış halde olduğunu gördük. Organ nakli konusunda hiçbirimizin izni alınmadı. Doktorlar izinsiz şekilde bu organlara el koydu" açıklamasında bulundu.
Olayın medyaya yansıması üzerine Moskova savcılığı ve Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı. Yetkililer şimdi kadının organlarının ölmeden mi yoksa öldükten sonra mı alındığını belirlemeye çalışacak. Rus yasalarına göre, ölümü gerçekleşen bir kişi, eğer bağışta bulunuyorsa ailesinin onayıyla organları alınabiliyor. Hastanedeki yetkililer konu ile ilgili açıklamaya yapmayı reddetti.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@