7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Putin Karadeniz donanmasına evet dedi.!

Karadeniz Filosu’nun bunduğu Sivastopol ve Kırım’ı Rusya Federasyonu’na bağlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev’le askeri üs anlaşmasının feshine onay verdi.  Rusya parlamentosu alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Konseyi 28 Mayıs 1997’de

Dünya 02.04.2014, 15:59
 Putin Karadeniz donanmasına evet dedi.!
Karadeniz Filosu’nun bunduğu Sivastopol ve Kırım’ı Rusya Federasyonu’na bağlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev’le askeri üs anlaşmasının feshine onay verdi. 
 
Rusya parlamentosu alt kanadı Duma ve üst kanadı Federasyon Konseyi 28 Mayıs 1997’de imzalanan ve 2010’de Harkov’da revize edilen anlaşmanın iptaline karar verdi. Kremlin’den yapılan açıklamada Putin’in parlamentoların onayından geçen kararı imzaladığı belirtildi. Böylece Rusya, Ukrayna’ya Karadeniz Filosu ve üs anlaşması nedeni ile herhangi bir kira ödemesi yapmayacak. Karar Putin’in imzasının ardından yürürlüğe girdi. 
 
Ukrayna ile 1997’de 20 yıllığına imzalanan asker üs anlaşmasını 21 Nisan 2010’da Harkov’da revize eden Rusya, doğalgaz indirimi karşılığında ek 25 yıl daha süre almıştı.
 
Kiev’e göre Rusya’nın anlaşmayı iptal etmesinin ardından Karadeniz Filosu’nun Sivastopol’da varlığı hukuk dışı ve gelecekte bölgeden filosunu çekmek zorunda kalacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@