alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Petrolün Yolaçtığı Ucube Yaratıklar

Meksika Körfezi'nde meydana gelen petrol felaketinin ağır sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Bölgede ucube yaratıklar ağlara takılıyor.  ABD’de Meksika Körfezi’nde bulunan BP’ye ait petrol kuyusunda 2010 yılında meydana gelen sızıntının doğada yarattığı uz

Dünya 19.04.2012, 13:11
Petrolün Yolaçtığı Ucube Yaratıklar

Meksika Körfezi'nde meydana gelen petrol felaketinin ağır sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Bölgede ucube yaratıklar ağlara takılıyor.  ABD’de Meksika Körfezi’nde bulunan BP’ye ait petrol kuyusunda 2010 yılında meydana gelen sızıntının doğada yarattığı uzun vadeli tahribat ortaya çıkmaya başladı.

 

Bölgedeki balıkçıların ağlarına gözü olmayan balıklar, kıskaçları olmayan yengeçler ve göz çukurları bile bulunmayan karidesler takılıyor.

 

Louisiana Devlet Üniversitesi Oşinografi ve Kıyı Bilimleri’nden Dr. Jim Cowan, El Cezire’ye yaptığı açıklamada, “Balıkçılar hayatları boyunca böyle bir şey görmediklerini söylüyorlar. Ben de 20 yıldır bu deniz canlıları üzerinde çalışıyorum. 30 bin civarında balık ve karides inceledim. Ama ben de böyle bir şeyi ilk kez görüyorum” dedi.

 

Cowan, sorunlu balıkların Kasım 2010’dan itibaren ortaya çıkmaya başladığını belirtti.

 

Deniz canlılarında görülen sorunlar bununla da sınırlı değil: Uğradıkları mutasyon sonucu canavara dönüşen karidesler, gövdelerinde iltihap saçan yaralar olan balıklar, kıskaçları olmayan yengeçler sık sık karşılaşılan vakalar haline geldi.

 

Katar kanalına konuşan, balıkçılardan Tracy Kuhns ve kocası Mike Roberts, karides sezonunda hem yakaladıkları karides miktarının azaldığını hem de mutasyona uğramış canlılar yakaladıklarını söyledi. Çiftin yakaladığı karideslerden bazılarının göz çukurları bile bulunmuyor.

 

Louisianalı çift, bir çok balıkçı gibi, verimli karides sahalarını vuran petrol sızıntısının sonuçlarıyla karşı karşıya kaldı.

 

20 Nisan 2010'da BP'nin Meksika Körfezi'ndeki kuyusundan sızan 4,9 milyon varil petrol büyük bir çevre faciasına neden olmuştu.

 

BP ayrıca petrolü temizleme çalışmaları sırasında 1,9 milyon varil toksik madde de kullanmıştı.

 

El Cezire'ye konuşan uzmanlar, mutasyonların nedeninin, canlılar için zehirli olan bu toksik maddeler olduğunu söylüyorlar.

 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@