Ortadoğu'nun en büyük doğalgaz tesisi açıldı

İran, Ortadoğu'nun en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz depolama tesisini açtığını duyurdu.Horasan Rezevi eyaleti sınırları içinde inşa edilen ve Ortadoğu'nun en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz depolama tesisi olduğu belirtilen “Şurice D” tesisi, İran Enerji

Dünya 07.09.2014, 12:28
Ortadoğu'nun en büyük doğalgaz tesisi açıldı

İran, Ortadoğu'nun en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz depolama tesisini açtığını duyurdu.

Horasan Rezevi eyaleti sınırları içinde inşa edilen ve Ortadoğu'nun en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz depolama tesisi olduğu belirtilen “Şurice D” tesisi, İran Enerji Bakanı Bicen Namdar Zengene’nin katıldığı törenle hizmete açıldı.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, tesisinin 4,8 milyar metreküp doğalgaz depolama kapasitesi olduğu ve hizmete açılmasıyla ülkenin Türkmenistan’dan doğalgaz ithalatının azalabileceği kaydedildi. Sıcak aylarda günde yaklaşık 10 milyon metreküp sıvılaştırılmış doğalgazın, soğuk mevsimde ise günde yaklaşık 20 milyon metreküp gazın buradan ulusal gaz şebekesine pompalanacağı belirtildi.

Şurice D tesislerine şu ana kadar 300 milyon metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz pompalandığı, projenin toplam maliyetinin 18 milyon avro olduğu ifade edildi.

İran'ın ilk sıvılaştırılmış doğalgaz depolama tesisi geçen yıl Kum kentinde açılmıştı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@