7m

7m

hyundai

tamfinans

Omicron aşısı için tarih belli oldu

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüsün omicron varyantına karşı üretilecek aşı için tarih belli oldu.

Dünya 11.01.2022, 18:30 11.01.2022, 18:36
Omicron aşısı için tarih belli oldu

Şu ana kadar görülen en bulaşıcı koronavirüs varyantı olan Omicron'la ilgili, Pfizer'den çok kritik bir açıklama geldi. 

Pfizer İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla yaptığı açıklamada, özellikle koronavirüsün Omicron varyantıyla savaşmayı hedefleyen yeniden tasarlanmış bir Kovid-19 aşısına doğru ilerlemenin 'en olası senaryo' olduğunu söyledi.

J.P. Morgan Healthcare Konferansında konuşan Bourla, Pfizer ve ortağı BioNTech SE'nin hem Omicron hedefli bir aşı varyantı, hem de hem önceki aşıyı içerecek bir tasarım üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Bourla, şirketin yeniden tasarlanmış bir aşı için onay başvurusunda bulunmaya hazır olduğu ve Mart ayında üretmeye başlayabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, “53 ülkeden 50’si Omicron mutasyonu bildirdi. Avrupalıların yarısı iki ay içinde Omicron’dan etkilenecek” dedi.

Mevcut yayılma hızında iki ay içerisinde Omicron mutasyonunun Avrupalıların yarısından fazlasını etkileyeceğini tahmin ettiğini söyleyen Kluge, “Avrupa ve Orta Asya'daki 53 ülkeden 50'si Omicron vakaları bildirdi. Bu hızla Sağlık Metrikleri ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME), önümüzdeki 6-8 hafta içinde bölge nüfusunun yüzde 50'sinden fazlasının Omicron ile enfekte olacağını tahmin ediyor" ifadelerini kullandı.

'MUTASYONLAR İNSAN HÜCRELERİNE DAHA KOLAY YAPIŞIYOR'

Bölgede 2022'nin ilk haftasında 7 milyondan fazla Kovid-19 vakası tespit edildiğini belirten Kluge, “10 Ocak itibariyle 26 ülke, nüfusunun yüzde 1'inden fazlasının her hafta Covid-19'a yakalandığını bildiriyor” dedi.

Son haftalarda derlenen verilerin Omicron'un yüksek oranda bulaşıcı olduğunu doğruladığını da sözlerine ekleyen Kluge, “Mutasyonlar insan hücrelerine daha kolay yapışıyor ve daha önce hastalığı geçirmiş veya aşılanmış kişileri bile enfekte edebilir” sözlerine yer verdi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@